Lübnan'daki Suriyeli Sığınmacılar - Haberler
Haberi Paylaş

Lübnan'daki Suriyeli Sığınmacılar

AA - Haberler | Güncel
Lübnan'daki Suriyeli Sığınmacılar

Lübnan yönetiminin, Akkar kentindeki "Reyhanlı" isimli mülteci kampına sığınan 350 Suriyeli aileden 10 gün içinde kampı boşaltmalarını istediği bildirildi.

Lübnan yönetiminin, Akkar kentindeki "Reyhanlı" isimli mülteci kampına sığınan 350 Suriyeli aileden 10 gün içinde kampı boşaltmalarını istediği bildirildi.

AA muhabirinin bölgedeki emniyet kaynakları ve Suriyeli sığınmacılardan edindiği bilgiye göre, Lübnan emniyeti, Akkar kentindeki Bibenin beldesinde bulunan Reyhanlı mülteci kampında yaşayan Suriyeli 350 aileden 10 gün içinde yaşadıkları kampı boşaltmalarını istedi.

Emniyet kaynakları, Lübnan yönetiminin ülkedeki mülteci kamplarının bir bölgede toplanması yerine tüm ülkeye yayılmasını istediğini, bu nedenle Reyhaniye Kampı'nın da boşaltılmasına karar verilen kamplardan biri olduğunu aktardı.

Ülke genelinde bin 400 düzensiz kamp bulunduğu bilgisini paylaşan kaynaklar, Suriyelilerin yüzde 18'inin kamp dışında, yüzde 82'sinin ise ülke geneline yayılmış düzensiz kamplarda yaşadığını, Lübnan yönetiminin aşırı grupların bu kamplarda yer edinerek tehdit oluşturmasından endişe duyduğunu belirtti.

Bibenin belediyesinin bir çalışanı da BM'nin kamptan çıkarılacak sığınmacılara alternatif sığınma mekanı tahsis etmediğini, bu sebeple sığınmacıların büyük sorunlarla karşılaşabileceğine işaret etti.

"Kaçtık, geldik, şimdi de bizi denize atıyorlar"

Kamp sakinlerinden Musa Hac Hasan (71), "Kampın boşaltılması masum değil. Kaçtık, geldik, şimdi de bizi denize atıyorlar. Nereye gideceğiz?" dedi.

Başka bir kamp sakini Abdu Kenc Şuruf (30) da Suriye'ye geri dönmenin ölümle eş anlamlı olduğunu söyledi.

Şuruf, "Lübnan'da da kampta yaşamamıza izin verilmiyor. Şu dünyada nereye gideceğiz? Lübnan devletinden çocuklarımıza bakmasını ve acımasını istiyoruz." diye konuştu.

Bölgede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşunun yetkilisi Ziyad Ebu Salih de Akkar kentinin 300 bin mülteciye ev sahipliği yaptığını, bölgedeki sığınmacı kamplarının çoğunun düzensiz olduğunu ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğine (UNHCR) bağlı olmadığına dikkati çekti.

Mültecilerin sığındığı toprakların sahiplerinin ise Lübnan yönetiminden kira talep ettiğini anlatan Ebu Salih, "Zaten zorlu koşullarda yaşayan bölge sakinleri de sığınmacıların varlığından rahatsız. Sığınmacılar da bölgedeki güvenlik durumunun değişmesinden ve saldırıya uğramaktan korkuyor. BM ise Lübnan yönetiminden bu kampların düzenli hale getirilmesini talep ediyor." şeklinde konuştu.

Lübnan'da BM rakamlarına göre 1,2 milyon civarında Suriyeli mülteci yaşıyor. Lübnan makamları ise bu rakamı 1,5 milyon civarında şeklinde açıklıyor.

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
title