Lübnan'daki Siyasi Kriz İçin Mısır Devreye Girdi

Lübnan'daki Siyasi Kriz İçin Mısır Devreye Girdi

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Ebul Geyt, Lübnan'da Yaşanan Siyasi Krizin Çözümlenmesi İçin Gösterilen Uluslararası Çabalar Kapsamında Bu Sabah Beyrut'a Geldi.

Lübnan'daki Siyasi Kriz İçin Mısır Devreye Girdi

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Ebul Geyt, Lübnan'da yaşanan siyasi krizin çözümlenmesi için gösterilen uluslararası çabalar kapsamında bu sabah Beyrut'a geldi.

Gün içinde Cumhurbaşkanı Emil Lahut, Başbakan Fuat Senyora ve dini liderlerle görüşen Mısırlı Bakan, akşam saatlerinde Meclis Başkanı Nebih Birri ve Saad Hariri ile üçlü bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Ebul Geyt, siyasi kriz için hatları belirlenmiş bir öneri ile gelmediğini söyleyeyerek, ziyaretinin amacının Lübnan halkına, Mısır'ın yanlarında olduğu mesajını vermek olduğunu ifade etti. "Hiç bir siyasi tarafı değil, sadece Lübnan halkını desteklemek

için buradayım" diyen Mısırlı Bakan, Lübnan'ın içişlerine karışılmaması gerektiğini belirterek, cumhurbaşlanlığı seçimlerinin anayasada belirlenen süre içinde tüm Lübnanlılar'ın uzlaşmasıyla yapılabilmesi için Mısır'ın Suudi Arabistan ve diğer Arap ülkelerinin yanı sıra Arap Birliği ile de koordineli bir şekilde çalıştığını kaydetti.

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt'in ziyareti öncesinde, geçtiğimiz hafta Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek tarafından kabul edilen Lübnan Ordusu Komutanı Mişel Süleyman'ın yeni dönemde cumhurbaşkanı seçilmesinin Kahire tarafından desteklendiği yönünde yorumlar yapılmıştı.

(SA-İB-İB-OK-D)

Kaynak: İHA