Lübnan'daki Siyasi Kriz

Lübnan'daki Siyasi Kriz

Lübnan'daki Suriye Yanlısı Cephenin Önde Gelen İsimlerinden Eski Milletvekili Nasır Kandil, Refik Hariri'nin Ölüm Yıldönümü Olan 14 Şubat'ın, 'Derinlemesine Düşünme ve Üzüntüyü Paylaşma Günü' Olduğunu Belirterek, Hariri'nin Milisçiliğe Karşı ve İç Barışı Tehlikeye Atanların Düşmanı Bir Devlet Adamı Olduğunu Söyledi.

Lübnan'daki Siyasi Kriz

Lübnan'daki Suriye yanlısı cephenin önde gelen isimlerinden eski milletvekili Nasır Kandil, Refik Hariri'nin ölüm yıldönümü olan 14 Şubat'ın, 'derinlemesine düşünme ve üzüntüyü paylaşma günü' olduğunu belirterek, Hariri'nin milisçiliğe karşı ve iç barışı tehlikeye atanların düşmanı bir devlet adamı olduğunu söyledi.

Lübnan'da iktidar kanadının, Refik Hariri'yi anmak amacıyla 14 Şubat günü Şehitler Meydanı'nda toplanacak olan kalabalığı, hemen bitişiğindeki Riyad El Solh Meydanı'nda hükümeti düşürme amacıyla 1 yılı aşkın süredir eylem yapan muhalefet yandaşlarıyla karşı karşıya getirmek gibi bir planı olduğunu ileri süren Kandil, iç savaş tehdidinde bulunan Dürzi Lider Velit Canbolat'ın bu plan karşılığında para aldığını iddia etti. Kandil, Canbolat'ın 2005 yılı Ağustos ayında, aracı olarak bir milletvekilini

kendisine göndererek, 'pişman olduğunu, Suriye'ye karşı yönelttiği tüm suçlamaları geri almaya hazır olduğunu' ilettiğini de savundu. Kandil, Dürzi liderin daha sonra 'hocalarından akıl alarak' bu tutumundan vazgeçtiği iddiasında da bulundu.

Lübnan'da çıkması muhtemel bir iç karışıklığın, 'savaş açmak için hazır bekleyen İsrail'in çıkarlarına hizmet edeceğini' ifade eden Kandil, Bekaa Vadisi'nin batısında ve Raşiya bölgesinde yaşanan olayları da bu kapsamda değerlendirerek, "İsrail, yerle bir olmuş bir toprağa girmek istiyor" diye konuştu.

(SA-OYK-OYK-OK-D)