Lübnan'daki Siyasi Kriz

Lübnan'daki Siyasi Kriz

Lübnan Güçleri Partisi Lideri Semir Caca, Hizbullah'la İşbirliği İçinde Olan Bir Cumhurbaşkanı Seçilmesinden Yana Olmadığını Belirterek, Hizbullah'ın Benimsediği Politikanın Lübnan Halkının Çıkarına Olmadığını Söyledi.

Lübnan'daki Siyasi Kriz

Lübnan Güçleri Partisi lideri Semir Caca, Hizbullah'la işbirliği içinde olan bir cumhurbaşkanı seçilmesinden yana olmadığını belirterek, Hizbullah'ın benimsediği politikanın Lübnan halkının çıkarına olmadığını söyledi.

Semir Caca, bugün düzenlediği basın toplantısında, Hizbullah'ın cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda takındığı tavrın İran ve Suriye tarafından desteklendiğini ve bu partinin emellerine ulaşmak için devletin kurumlarına sahip olmayı amaçladığını savundu. Lübnan muhalefetinin Hristiyan üyesi Özgür Ulusal Cephe'nin lideri Mişel Avn'ın ortaya koyduğu denklemin kendisini derinden yaraladığını kaydeden Caca, "General Avn, 'Ya ben cumhurbaşkanı olurum, ya da bu koltuk boş kalır' diyor. Bu mümkün değildir" diye

konuştu. General Avn'ın tüm Lübnanlı Hıristiyanlar'ın lideri olduğu fikrine katılmadığını söyleyen Caca, "Avn, Lübnanlı Hıristiyan liderlerden sadece bir tanesidir, en büyük lider değildir" dedi.

Fuat Senyora başkanlığındaki hükümetin görevde kalmasının nihai çözüm olmadığını da ifade eden Caca, nihai çözümün cumhurbaşkanlığı seçimlerinden geçtiğini söyledi. Özgür Ulusal Cephe ile yaşadıkları ihtilafın siyasal boyutta kalıp sokağa taşmayacağını belirten Caca, Lübnan halkına seslenerek normal yaşantılarına devam etmelerini istedi. Lübnan'daki cumhurbaşkanlığı seçimleri, ABD'nin Lübnan projesi ve Lübnan Güçleri Partisi'nin tavrı hakkında yöneltilen bir soruya ise Caca, "Eğer ABD'nin Lübnan projesi

seçimlerin zamanında yapılması ise, biz bu Amerikan projesinden yanayız" diye cevap verdi.

(SA-EA-EA-OK-D)

Kaynak: İHA