Lübnan'daki Cumhurbaşkanlığı Seçimi Krizi

Lübnan'daki Cumhurbaşkanlığı Seçimi Krizi

Lübnan Parlamentosu'ndaki 'Değişim ve Reform Grubu'nun Başkanı ve Muhalefetin Cumhurbaşkanı Adayı General Mişel Avn, İktidar ve Muhalefet Arasında Cumhurbaşkanlığı Seçimi Krizi Nedeniyle Yaşanan Anlaşmazlığın Zirveye Ulaştığı Bir Ortamda, Hizbullah'ın ve Emel Hareketi'nin de İçinde Bulunduğu Muhalefeti Temsilen Bir 'Kurtarma İnisiyatifi' Önerisini Ortaya Attı.

Lübnan'daki Cumhurbaşkanlığı Seçimi Krizi
22.11.2007 22:11 | Son Güncelleme: 22.11.2007 22:11

Lübnan Parlamentosu'ndaki 'Değişim ve Reform Grubu'nun Başkanı ve muhalefetin cumhurbaşkanı adayı General Mişel Avn, iktidar ve muhalefet arasında cumhurbaşkanlığı seçimi krizi nedeniyle yaşanan anlaşmazlığın zirveye ulaştığı bir ortamda, Hizbullah'ın ve Emel Hareketi'nin de içinde bulunduğu muhalefeti temsilen bir 'kurtarma inisiyatifi' önerisini ortaya attı.

General Avn bugün Fransa, İspanya ve İtalya Dışişleri Bakanları'ndan oluşan Avrupa troykasıyla yaptığı görüşmelerin ardından akşam saatlerinde bir basın toplantısı düzenleyerek, grubunca oybirliğiyle kabul edilen inisiyatifin detaylarını basına açıkladı. Muhalefet partilerinin de kabul ettiği inisiyatif, Lübnan Anayasası'nın cumhurbaşkanı seçimi için tanıdığı sürenin son günü olan yarın, saat 22.00'ye kadar geçerli olacak. 'Kurtarma İnisiyatifi'ne göre, 1- General Avn, partisi olan Özgür Ulusal

Cephe'nin ve Parlamento'daki grubu olan Değişim ve Reform Grubu'nun dışından olmak suretiyle Cumhurbaşkanlığı'na aday gösterilecek. General Avn, Hizbullah'la imzaladığı anlaşmanın içeriğine sadık kalacak. Görev süresi, yerine geçecek olan şahsın seçilebilmesi için gerekli anayasal toplantı yeter sayısının (2/3) sağlanması şartıyla genel seçimlerin hemen ertesinde sona erecek. 2- Saad Hariri, lideri olduğu El Müstakbel Partisi'nin dışından olmak suretiyle, uzlaşma hükümetinin başına getirilecek. Hariri

suikastındaki sanıkların yargılanması için kurulacak Uluslararası Mahkeme'ye riayet edilecek. 3- Milli Uzlaşma Hükümeti, parlamentonun oluşumuna göre, yüzde 55 iktidarı, yüzde 45 muhalefeti temsil edecek şekilde oluşturulacak. İktidar ve muhalefet grupları bu hükümette 2'şer hakim bakanlık alacak. 4- Uzlaşma Hükümeti'nin en önemli programları; Yeni seçim kanunu çıkartmak, bu kanun doğrultusunda en geç yasada belirtilen tarihte olmak üzere ülkeyi genel seçime hazırlamak, Anayasa Konseyi tüzüğünü gözden

geçirmek, bu konseyin üyelerini hükümetin oluşturulmasından hemen sonra uzlaşmayla tayin etmek olacak. 5- Hıristiyanlar ve Müslümanlar birinci derecede idari, hukuksal ve güvenlik makamlarında anayasaya göre eşit ağırlıklı olarak görev alacaklar. Ordu komutanı görevine devam edecek. Bu makamın boşalması durumunda yeni cumhurbaşkanı istisnai olarak yerine atama yapabilecek.

Avn'ın ortaya koyduğu ve diğer muhalefet partileri tarafından da benimsenen inisiyatifi ve diğer gelişmeleri görüşmek için 14 Mart Cephesi liderleri olağanüstü toplanarak konuyu görüşmeye başladı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı Intercontinental Hotel'de gerçekleşen zirve şu an itibariyle ediyor.

(SA-OYK-OYK-MEF-Y)

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title