Lübnan'daki Cumhurbaşkanlığı Seçim Krizi

Lübnan'daki Cumhurbaşkanlığı Seçim Krizi

Lübnan Parlamentosu'ndaki Çoğunluk Grubunun Lideri Saad Hariri, 14 Mart Cephesi'nin Pazartesi Günü Yapılacak Olan Meclis Oturumunda, Lübnan Ordu Komutanı General Mişel Süleyman'ı Cumhurbaşkanlığı Makamına Seçmek İçin Hazır Olduğunu Söyledi.

Lübnan'daki Cumhurbaşkanlığı Seçim Krizi

Lübnan Parlamentosu'ndaki çoğunluk grubunun lideri Saad Hariri, 14 Mart Cephesi'nin pazartesi günü yapılacak olan meclis oturumunda, Lübnan Ordu Komutanı General Mişel Süleyman'ı cumhurbaşkanlığı makamına seçmek için hazır olduğunu söyledi.

Eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin yaklaşmakta olan ölüm yıldönümü nedeniyle El Müstakbel Hareketi'ne üye partililere hitap eden Saad Hariri, cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra kurulacak milli birlik hükümetinin, öncelikli olarak Suriye döneminde çıkartılan seçim kanununu değiştireceğini söyledi. Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa'nın ziyareti öncesinde muhalefet partilerinin Lübnan'daki 'özgürlük intifadasına' karşı saldırıya geçtiğini söyleyen Hariri, Suriye ve İran destekli muhalefete

gönderme yaparak, cumhurbaşkanlığı yolunun Şam ya da Tahran'dan değil, Beyrut'tan geçtiğini vurguladı. Hariri, "8 Mart 2005 tarihinde başlayan Suriye ve İran yapımı uzun metrajlı bir filmle karşı karşıyayız. Eğer kaderimiz hesaplaşmayı gerektiriyorsa, biz buna varız. Milli sorumluluğumuz bu kirli plana karşı koymayı gerektiriyor" diye konuştu.

Hariri, babasının ölüm yıldönümü olan 14 Şubat'ta, katillerin uluslararası mahkemede yargılanmasını destekleyen tüm Lübnanlılar'ın Şehitler Meydanı'nda toplanacağını da sözlerine ekledi.

(SA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA