Lübnan'daki Cumhurbaşkanlığı Seçim Krizi

Lübnan'daki Cumhurbaşkanlığı Seçim Krizi

Lübnan'daki Cumhurbaşkanlığı Seçim Krizini, Arap Ülkeleri Dışişleri Bakanlarının Kabul Ettiği Plan Çerçevesinde Çözüme Kavuşturmak İçin Çalışmalarını Sürdüren Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Lübnanlı İktidar ve Muhalefet Liderleri Arasındaki Anlaşmazlığı Gidermek Üzere Yeniden Beyrut'a Geldi.

Lübnan'daki Cumhurbaşkanlığı Seçim Krizi

Lübnan'daki cumhurbaşkanlığı seçim krizini, Arap ülkeleri dışişleri bakanlarının kabul ettiği plan çerçevesinde çözüme kavuşturmak için çalışmalarını sürdüren Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Lübnanlı iktidar ve muhalefet liderleri arasındaki anlaşmazlığı gidermek üzere yeniden Beyrut'a geldi.

İktidar ve muhalefetin ortak cumhurbaşkanı adayı olan Lübnan Ordusu Komutanı Mişel Süleyman ve Meclis Başkanı Nebih Birri ile görüşen Arap Birliği Genel Sekreteri Musa'nın, yarın parlamento çoğunluğunun lideri Saad Hariri ve muhalefetin sözcüsü Mişel Avn'ın yanı sıra eski cumhurbaşkanı Emin Gemayel ile görüşeceği bildirildi. Musa, krizin çözümüne yönelik girişimleri kapsamında daha önce de birçok kez Lübnan'a gelmiş, ancak iktidar ve muhalefet liderlerini 'Arap Çözüm Planı' üzerinde uzlaşmaya ikna

edememişti. 3 maddelik Arap Çözüm Planı, Lübnan Ordusu Komutanı General Mişel Süleyman'ın cumhurbaşkanı seçilmesini, iktidar ya da muhalefetin, hükümetin aldığı kararları bloke etme hakkına sahip olmadığı bir milli birlik hükümeti kurulmasını ve genel seçimler öncesinde yeni bir seçim kanunu çıkarılmasını içeriyor. Plana göre, iktidar ve muhalefet arasındaki anlaşmazlığın düğümlendiği 'blokaj hakkı' da cumhurbaşkanına bırakılıyor.

(SA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA