Lübnan'da Vergi ve Yolsuzluk Protestosu

Lübnan'da Vergi ve Yolsuzluk Protestosu

- Riad el-Sulh Meydanı'nda toplanan Lübnanlılar Lübnan bayrakları ve dövizler taşıyan Lübnanlılar Gösteriye katılanların marş okuması Lübnan güvenlik güçlerinin bariyer kurması Lübnanlı Kerman Cabir ile röportaj Lübnanlı Abdulemir Ramadan ile röportaj Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta yolsuzluklara...

19.03.2017 21:24 | Son Güncelleme: 19.03.2017 21:24

- Riad el-Sulh Meydanı'nda toplanan Lübnanlılar

Lübnan bayrakları ve dövizler taşıyan Lübnanlılar

Gösteriye katılanların marş okuması

Lübnan güvenlik güçlerinin bariyer kurması

Lübnanlı Kerman Cabir ile röportaj

Lübnanlı Abdulemir Ramadan ile röportaj

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta yolsuzluklara ve hükümetin getirmek istediği yeni vergilere karşı 4 gün önce başlayan gösteriler sürüyor.

Başkentteki Hükümet Sarayı ve parlamentoya yakın Riad el-Sulh Meydanı'nda toplanan binlerce Lübnanlı, mecliste ve bakanlar kurulunda bir süredir görüşülen yeni vergilere ve yolsuzluklara karşı tepkilerini dile getirmek için 4 gün önce başlattıkları protestolarına devam etti.

Sabahın erken saatlerinden itibaren yerel müzikler eşliğinde meydanda toplanan ve Lübnan bayraklarının yanı sıra, "yolsuzluğa karşıyız", "vergilere karşıyız", "ey siyasiler evinize dönün" yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, "sokaklara inin, hakkınızı arayın", "duyun ey bakanlar bu vergileri ödemeyeceğiz" şeklinde sloganlar attı.

Polis, gösteri sırasında geniş güvenlik önlemleri alırken meclise ve Hükümet Sarayı'na giden yollar da sabah erken saatlerde kapatıldı.

Lübnanlılar yeni vergilerden şikayetçi

Lübnanlı Kerman Cabir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hükümetin getirmek istediği yeni vergilere karşı toplandıklarını belirterek, "Her şeye yeni vergiler getiriyorlar. İnsanlar bunu kabul etmeyecek. Çünkü her gün daha da kötüye gidiyor. Eğer hükümet vergi kararında ısrar ederse biz de burada kalmaya devam edeceğiz. Sokaklar bizim. Protesto yapmak bizim hakkımız." dedi.

Abdulemir Ramadan da hükümetin sadece vergiler için karar almak istediğini ancak yoksullara yardım için hiçbir şey yapmadığı dile getirerek, şunları söyledi:

"Çocuklarımızla, gençlerimizle ve kadınlarımızla sokaklara indik çünkü bu karara karşıyız. Artık sabrımız kalmadı. Bugün bir genç evlenmek isterse maaşı bin dolar ama ev kirası beş yüz dolar. Bu adam evini nasıl geçindirecek. Vergi için karar almak halkın elinde hükümetin değil. Halk ne olacağına karar verir. Seçimler yaklaşıyor. Göreceğiz neler olacağını."

Kaynak: AA

title