Lübnan'da İç Savaşın Başlangıç Yıldönümü Mitingi

Lübnan'da İç Savaşın Başlangıç Yıldönümü Mitingi

Lübnan'da 13 Nisan 1975 Yılında Patlak Veren ve 1990 Yılında İmzalanan Taif Anlaşması'yla Sona Eren İç Savaşın Başlangıç Yıldönümü Nedeniyle Sokaklara Dökülen Yüzlerce Lübnanlı, Cumhurbaşkanlığı Seçimleri İçin Uzlaşmaya Varılamaması Nedeniyle Gerginliğin Had Safhaya Ulaştığı Bir Dönemde Siyasetçilere, 'Aynı Hataya Bir Kez Daha Düşmeyin' Mesajı Verdi.

Lübnan'da İç Savaşın Başlangıç Yıldönümü Mitingi

Lübnan'da 13 Nisan 1975 yılında patlak veren ve 1990 yılında imzalanan Taif Anlaşması'yla sona eren iç savaşın başlangıç yıldönümü nedeniyle sokaklara dökülen yüzlerce Lübnanlı, cumhurbaşkanlığı seçimleri için uzlaşmaya varılamaması nedeniyle gerginliğin had safhaya ulaştığı bir dönemde siyasetçilere, 'aynı hataya bir kez daha düşmeyin' mesajı verdi.

İç savaşın başladığı Mar Mihail Kilisesi önünden başlayan yürüyüşe, öğrencilerin ve vatandaşların yanı sıra savaş yıllarında yaralanan ve hayatlarını geri kalanını engelli olarak geçirmek zorunda kalan Lübnanlılar da katıldı. Kol değnekleriyle ve tekerlekli sandalyelerle kilometrelerce yol kat eden engelliler, siyasetçilere de çağrıda bulunarak, ülkenin ve halkın çıkarları için uzlaşmaya varmalarını istedi. Lübnanlı iktidar ve muhalefet partileri arasındaki 'sözlü savaşın' durması ve ülkeye barışın hakim olması için sokağa indiklerini söyleyen genç yaştaki Lübnanlılar, yaptıkları yaralı tiplemeleriyle de halktan ilgi gördü. 'Unutanlara Hatırlatmak İçin Buradayız' yazılı afişlerle 1975-1990 arası Beyrut şehrini 'Doğu Beyrut' ve 'Batı Beyrut' olmak üzere ikiye ayıran temas hattı boyunca yürüyen göstericiler, muhalefet ile iktidar yanlılarının simgesi haline gelen Riyad El Solh ve Şehitler Meydanı arasındaki noktada eylemlerini sona erdirdi.

(SA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA