Lübnan'da Hükümet Karşıtı Protesto

Lübnan'da Hükümet Karşıtı Protesto

Lübnan'ın Başkenti Beyrut'ta Bugün Düzenlenen Hükümet Aleyhtarı Gösteriye Katılmak Üzere Onbinlerce Kişi Ellerinde Lübnan Bayrakları ile Hükümet Karşıtı Sloganlar Atarak Sokaklara Döküldü. Yoğun Güvenlik Önlemlerine Rağmen Gösterinin Şiddet Eylemlerine Dönüşmesinden Endişe Ediliyor.

Lübnan'da Hükümet Karşıtı Protesto

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bugün düzenlenen hükümet aleyhtarı gösteriye katılmak üzere onbinlerce kişi ellerinde Lübnan bayrakları ile hükümet karşıtı sloganlar atarak sokaklara döküldü. Yoğun güvenlik önlemlerine rağmen gösterinin şiddet eylemlerine dönüşmesinden endişe ediliyor.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın günlerdir çağrısını yaptığı gösteri için sabahın erken saatlerinden itibaren başkentte çok yoğun güvenlik tedbirleri alındı. Kente takviye asker gönderilirken, asker ve polisler resmi binaları kordon altına aldı. Merkezdeki bürolar ve iş yerleri saat güvenlik nedeniyle boşaltıldı.

Ordu yetkilileri farklı gruplar arasında tarafsız olduklarını, ancak gerekirse şiddete son vermek ve halkın hükümet binalarını basmasını önlemek için gösterilere müdahale edebileceklerini açıkladı.

Hizbullah lideri Nasrallah, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora'nın görevini yerine getirememiş bir hükümetin başında bulunduğunu belirterek, halkı protesto gösterisine katılmaya çağırmıştı. Dün akşam televizyondan halka hitap eden Fuad Sinyora ise görevi bırakmayacağını ve bir darbeye ya da 'devlet içinde başka bir devlete' izin vermeyeceğini söyledi.

Suriye yanlısı Şii altı bakanın istifasının ardından Lübnan siyasi bir kriz ile karşı karşıya kalmıştı.

BEYRUT/DHA

Kaynak: DHA