Lübnan'da Cumhurbaşkanlığı Seçimi Krizi Sürüyor

Lübnan'da Cumhurbaşkanlığı Seçimi Krizi Sürüyor

Lübnan Parlamentosu'nda Yarın Yapılması Planlanan Cumhurbaşkanlığı Seçimleri, İktidar ve Muhalefetin Uzlaşmaya Varamaması Nedeniyle 4. Kez Ertelenerek 23 Kasım Cuma Gününe Alındı.

Lübnan'da Cumhurbaşkanlığı Seçimi Krizi Sürüyor

Lübnan Parlamentosu'nda yarın yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimleri, iktidar ve muhalefetin uzlaşmaya varamaması nedeniyle 4. kez ertelenerek 23 Kasım cuma gününe alındı.

Seçimlerin zamanında yapılabilmesi, iktidar ve muhalefetin ortak bir aday üzerinde birleşmesi için taraflar arasında mekik dokuyan Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ve Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, temaslarına bugün de devam etti. Sabah saatlerinde 2 gün sonra görev süresi dolacak olan Cumhurbaşkanı Emil Lahud ile bir araya gelen Musa, görüşmenin ardından Başbakan Fuat Sinyora ve Kouchner ile üçlü bir zirve gerçekleştirdi. Ardından, muhalefet kanadının temsilcisi konumunda olan Meclis

Başkanı Nebih Birri ile görüşen Musa, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, Lübnan'daki son durumu, ortak bir cumhurbaşkanı adayı üzerinde anlaşma sağlanabilmesi için yürütülen müzakereleri detaylarıyla birlikte masaya yatırdıklarını söyledi. Hizbullah'ın başını çektiği muhalefetin en güçlü adaylarından biri olan General Mişel Avnla da görüşen Musa, çıkışta gazetecilerin ısrarlı sorularına rağmen görüşmelerin hangi noktada çıkmaza girdiği yönünde bir açıklama yapmadı. Geçtiğimiz günlerde

Patrikhane'nin onayladığı cumhurbaşkanı adaylarının listesini Saad Hariri ve Nebih Birri'ye teslim eden Maruni Hıristiyanları'nın ruhani lideri Mar Nasrallah Butros Sıfeyr ile de görüşen Musa, 'Gelinen nokta itibariyle uzlaşma için iyimser misiniz, kötümser mi?' şeklinde yöneltilen bir soruya, "Ümitliyim, anlaşma için kesinlikle kötümser değilim, ancak iyimser de değilim. Çözüm için hala bir fırsat söz konusu" cevabını verdi.

Öte yandan, Lübnan Ordusu Komutanı General Mişel Süleyman, cumhurbaşkanı üzerinde uzlaşmaya varılamaması durumunda silaha sarılanların vatana ihanet suçu işleyeceklerini söyledi. Lübnan'ın bağımsızlık günü dolayısıyla bir bildiri yayımlayan Süleyman, "Ülkenin güvenliğine kasteden her türlü saldırı vatana ihanettir. Lübnanlılar'ı öldürmek için hazırlanan her silah da hainlerin silahıdır" açıklamasını yaptı.

(SA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA