Lübnan Büyükelçisi Sıam, Resepsiyonu Terketti

Lübnan Büyükelçisi Sıam, Resepsiyonu Terketti

Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Ömer Wetwally, ülkesinin milli bayram kutlamaları çerçevesinde büyükelçilik ikametgahında resepsiyon verdi.

Lübnan Büyükelçisi Sıam, Resepsiyonu Terketti

Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Ömer Wetwally, ülkesinin milli bayram kutlamaları çerçevesinde büyükelçilik ikametgahında resepsiyon verdi.

Resepsiyona, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, MGK Genel Sekreteri Büyükelçi Yiğit Alpogan ile çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı.

Bu arada Lübnan'ın Ankara Büyükelçisi Georges Habib Siam, İsrail'in Ankara Büyükelçisi Pinhas Avivi'nin gelişini protesto ederek resepsiyonu terketti.

Siam, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''İsrail'in Ankara Büyükelçisi'nin, ülkesi ve ordusunun masum sivilleri öldürdüğü ve barışçıl bir Arap ülkesini yoketmekte olduğu bir sırada, bir Arap ülkesinin resepsiyonuna katılmasıyla sergilenen İsrail ikiyüzlülüğünü protesto amacıyla burayı terkettiğini'' bildirdi.

İsrail Büyükelçisi'nin bu davranışının ''bir ikiyüzlülük olduğunu'' vurgulayan Siam, ''böyle bir davranışla aynı çatı altında kalamayacağını'' kaydetti.

''Kardeş ülke Mısır'ın bu önemli ve anlamlı gününde davetine icabet ettiği, evsahibine olan saygı ve takdirinin saklı kalması kaydıyla böyle bir girişimde bulunduğunu'' ifade eden Siam, bir soru üzerine, resepsiyonu terketmesinin kendi şahsına özel bir girişim olduğunu da söyledi.

''Ülkem katliama uğruyor'' diyen Siam, Türk hükümeti ve halkının kendilerine olan desteğine de teşekkür etti.

İsrail'in Ankara Büyükelçisi Avivi de, konuyla ilgili olarak gazetecilerin soruları üzerine, ''Bir diplomatın elindeki tek silahın diyalog olduğuna'' işaret ederek, ''Ben bir diplomat olarak, başka biri içerdeyken asla bir mekanı terketmedim. Bence diplomatlar olarak bizim görevimiz, aramızda diyalog yolları bulmaya çalışmaktır'' diye konuştu.

Avivi, Lübnanlılar'ı düşman olarak görmediğini de sözlerine ekledi.

Avivi, Türkiye'deki ''sınır ötesi operasyon'' tartışmalarına ilişkin görüşünün sorulması üzerine de, ''Kimsenin benim sorumuna karışmasını istemediğim gibi, ben de başkalarının sorunlarına girmeye çok ilgili değilim'' yanıtını verdi.

Mısır Büyükelçisi Wetwally ise, Lübnan Büyükelçisi'nin protestosuyla ilgili herhangi bir yorum yapmayı reddetti.

Kaynak: AA