Lozan Haberleri

Lozan haber, Lozan son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Lozan - 26.11.2020
Nusaybin'de çevre etkinliği düzenlendi
Cumhuriyet Caddesi'nde başlayan etkinlik kapsamında Sakarya Caddesi, Lozan Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Demir Yolu ve Üçyol güzergahlarındaki ambalaj atıkları toplandı.
Lozan - 25.11.2020
CHP Grup Başkanvekili Özkoç, gündemi değerlendirdi Açıklaması
Lozan Antlaşması ile Ege'deki adaların silahlandırılmasının yasaklanmasına rağmen Yunanistan'ın bunu ihlal etmesine, iktidarın ses çıkarmadığını savunan Özkoç, "Bir yerde sarı öküzü verdiniz mi, arkası gelmeye devam ediyor.
Lozan - 25.11.2020
Giresun'da Marsilya esintileri
"O dönemin akıllı evleri" Evlerin içinin sanat galerisini andırdığını kaydeden Doç. İltar, "Mobilyalar, koltuklar, piyanolar, konsollar, hepsi Marsilya'dan getirilmiştir. Burada görmüş olduğunuz evler aslında o dönemin akıllı evleridir. Her ev kendi ekosistemini oluşturmuştur. Evin geniş bahçesin içerisinde, sarnıçları, kuyuları, ocakları, fırınları vardır. Çatılardan akan sular evlerin girişlerinin altına sarnıçlarda biriktirilir, günlük işlerde kullanılır" dedi. Doç. İltar, 1923 yılında imzalanan Lozan Anlaşması'nın ardından hayata geçirilen mübadele döneminde mahalleden göç eden Rumların yerine Selanik mübadillerinin yerleştirildiğini bildirerek "Bir de Tirebolu yangınında evleri yanan vatandaşlar buraya yerleştirilmiş.
Lozan - 24.11.2020
TBMM Genel Kurulu
Özkoç, Lozan Anlaşması ile Ege'deki adaların silahsızlandırılacağının açık şekilde ifade edildiği halde Yunan askerlerinin bugün adalarda olmasının, Türkiye Cumhuriyeti'nin itibarını zedelediğini söyledi.
Lozan - 19.11.2020
"Tarihin Arka Odası" programı, 21 Kasım'da özel yayınla izleyiciyle buluşacak
Programda ayrıca, Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri!" emrinin el yazısının orijinali, Misak-ı Milli'nin, Lozan Antlaşması'nın, Cumhuriyet'in ilan kararının ve daha birçok önemli belgenin bugüne kadar sergilenmemiş asılları tarih meraklılarının dikkatine sunulacak.
Lozan - 15.11.2020
Haftanın tarihine bakış
1922- Lozan Konferansı çalışmalarına başladı.
Lozan - 09.11.2020
Büyük Önder Atatürk'ün ebediyete intikalinin 82'nci yılı
Lozan Antlaşması İsmet İnönü başkanlığındaki Türkiye heyeti ile İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya ve Yugoslavya arasında 24 Temmuz 1923'te Lozan Antlaşması imzalandı.
Lozan - 08.11.2020
Haftanın tarihine bakış
Türkiye'nin, geçerliliğini koruyan anlaşmaların tarafların rızası olmadan değiştirilmemesi, Kıbrıs'ta iki toplumdan hiçbirinin ötekine egemenlik kurmaması, Lozan Anlaşması ile sağlanan dengenin bozulmaması ve Kıbrıs sorununa Enosis dışında çözüm aranması konularındaki kararlı tutumuna karşın Yunanistan, Enosis'i gerçekleştirme çabalarına hız verdi.
Lozan - 29.10.2020
Cumhuriyet 97 yaşında
24 Temmuz 1923'te Lozan Antlaşması imzalanmış, yeni Türk devletinin bağımsızlığı kabul edilmişti.
Lozan - 28.10.2020
Cumhuriyet'in ilanı ve Atatürk'ün Cumhurbaşkanı unvanıyla ilk konuşması AA Arşivi ve TBMM kayıtlarında
Bazı yabancı ülkeler de Lozan Antlaşması'nın onayı için Türkiye'deki yeni devlet rejiminin daha açık şekilde belirlenmesini istiyordu.
Lozan - 28.10.2020
Cumhurbaşkanlığından Cumhuriyet'in 97. yılına özel Milli Mücadele Sergisi
Antlaşma belgeleri, mühürler, kongre kararları, şahsi eşyalar Sergide ayrıca Mondros Mütarekesi belgesi, Mustafa Kemal Paşa'yı Dokuzuncu Ordu Müfettişi olarak görevlendiren kararname, Gazi Mustafa Kemal'in Samsun'daki görevini başladığını bildiren telgraf, Atatürk'ün evrak çantası, Amasya Tamimi, Erzurum Kongresi kararları, Erzurum Kongresi mührü, Sivas Kongresi kararları, Misak-ı Milli Belgesi, Sevr Andlaşması belgesi, Lozan Andlaşması belgesi de yer alıyor.
Lozan - 25.10.2020
Haftanın tarihine bakış
1922- İsmet İnönü, Lozan Konferansı öncesinde dışişleri bakanlığı görevine getirildi.
Lozan - 23.10.2020
Üreticiler ürünlerini tek tip tezgahlarda satacak
Karaağaçlı üreticiler, doğal ürünlerini, Lozan Caddesi'nde Edirne Belediyesince kurulan tezgahlarda satmaya başladı.
Lozan - 19.10.2020
Kırklareli'den ülkeye giriş yapan İsviçreli turist aile bisikletle İstanbul'u gezecek
İsviçre'nin Lozan kentinden İstanbul'a gelmek için 7 yaşındaki ikiz çocukları Alice ve Margaux'la yola çıkan emekli öğretmen Leila (45) ile mühendis Marc Servajan'ın (54) Dereköy Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı.
Lozan - 19.10.2020
BBP Genel Başkanı Destici'den Ermenistan'a tepki
Yeni bulunan doğal gaz rezervine ilişkin açıklamalarda bulunan Destici, "Dün yeni rezerv bulundu. Türkiye daha güçlü olacak. İşte bu güçten çekiniyorlar. Bölgede Türkiye'nin daha da güçlenmesini istemiyorlar. Bütün karşı duruşlarının sebebi budur. Yunanistan'ın baktığımız zaman 500 kilometre uzağındaki Meis Adası bize sadece iki kilometre. Bu adalar nasıl bırakılmış? Hem Lozan Antlaşması hem de 1947 Paris Antlaşması'nın tekrar irdelenmesi lazım.
Lozan - 15.10.2020
Doğu Akdeniz'deki gerilim Washington'da masaya yatırıldı
Emekli Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, Yunanistan'ın Lozan ve Paris Anlaşmalarını ihlal ederek adaları silahlandırdığını belirterek, Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilimi düşürmenin tek yolunun Atina'nın anlaşmalara uyması olduğunu söyledi.
Lozan - 11.10.2020
Haftanın tarihine bakış
Lozan Barış Antlaşması'nın TBMM tarafından onaylanmasından sonra İstanbul, 23 Eylül 1923'ten itibaren tahliye edilmeye başlandı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Lozan Haber, Lozan Son Dakika Haberleri - Haberler - Sayfa 2 - Lozan haber sayfamızda Lozan haberleri okuyabilir, Lozan son dakika haberleri ve güncel Lozan gelişmelerini görebilirsiniz. Milli Savunma Bakanı Akar: S-400'leri kullanmak için aldık, vazgeçmemiz söz
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 24.10.2021 12:53:25. #1.15#

title