Lozan Haberleri

Lozan haber, Lozan son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Lozan - 02.02.2020
Haftanın tarihine bakış
1923- 20 Kasım 1922'de başlayan Lozan Konferansı, Batılı başdelegelerin uzlaşmaz tutumları nedeniyle kesildi.
Lozan - 29.01.2020
CHP'li Öztrak: "Filistinli kardeşlerimizin kabul etmediği bir anlaşmayı biz kabul edemeyiz"
Bugünün, Batı Trakya Türkleri açısından önemli bir gün olduğunu ifade eden Öztrak, 29 Ocak 1990'da Lozan Antlaşması'nda kendilerine tanınan hakları kullanmaktan başka bir amacı olmayan soydaşlara karşı şiddet ve yağma girişimlerinde bulunulduğunu anımsattı.
Lozan - 29.01.2020
Milli wushuculara "koronavirüs" engeli
Akyüz, wushunun 1936 Berlin Olimpiyatları'nda var olduğunu ama Çin'deki devlet yapısının değişmesiyle bu sporun desteksiz kaldığını anlatarak, şöyle devam etti: "Diğer sporlar wushunun önüne geçmiş oldu. Aslında wushu 5 bin yıllık bir spor sanatı ama ne yazık ki şimdiye kadar olimpiyatlarda ana spor olarak yer almamış. Daha önce denendi, 2008 Pekin Olimpiyatları'nda turnuva olarak yer aldı, ana branş olarak yer almadı. 2014 Nanjing Gençlik Olimpiyatları'nda yine turnuva olarak yer aldı, bu sefer ana branş olarak yer alacak. Zaten Wushu Dünya Federasyonu 1990'lı yıllarda kuruldu, o gün bugün olimpiyatlara girme mücadelesi var. Dünya Federasyon Başkanımız, Dünya Olimpiyat Komitesinin Başkan Vekili. Onun ve Çin hükümetinin uğraşıları sonucu 8 Ocak'ta Lozan'da yapılan toplantıda 2022 Gençlik Olimpiyatları'nda wushunun ana branş olarak yer alması kararı alındı.
Lozan - 26.01.2020
Haftanın tarihine bakış
Yunanistan ve Türkiye'deki azınlıkların sorunlarının arttığı gerekçesiyle Lozan'da barış anlaşmasının hazırlığı için görüşmelerin başladığı dönemde iki ülke arasında mübadeleyi öngören anlaşma imzalandı.
Lozan - 24.01.2020
Dışişleri Bakanlığından "Ege adalarının silahsızlandırılmış statüsü" açıklaması
"Bu mesele, Yunanistan'ın 1923 Lozan ve 1947 Paris Barış antlaşmalarındaki yükümlülüklerini ve dolayısıyla uluslararası hukuku ihlal etmesinden kaynaklanmaktadır.
Lozan - 24.01.2020
Sözcü Aksoy: Yunanistan'ın tavrı, iyi komşuluk ilişkileriyle bağdaşmıyor
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Ege adalarının silahsızlandırılmış statüsüyle ilgili yazılı açıklama yaptı. Ege adalarının silahsızlandırılmış statüsünün 1960'lı yıllardan itibaren Yunanistan tarafından ihlal edilmesinin, Ege Denizi'ndeki birbirleriyle bağlantılı sorunlardan yalnızca biri olduğunu belirten Aksoy, şu ifadelere yer verdi: "Bu mesele, Yunanistan'ın 1923 Lozan ve 1947 Paris Barış Andlaşmaları'ndaki yükümlülüklerini ve dolayısıyla uluslararası hukuku ihlal etmesinden kaynaklanmaktadır.
Lozan - 24.01.2020
Dışişleri Sözcüsü Aksoy'dan Ege Adaları açıklaması
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Ege Adaları'nın silahsızlandırılmış statüsü hakkında kendisine yöneltilen soruya yazılı açıklamayla cevap verdi. Yaptığı açıklamada, Ege Adaları'nın silahsızlandırılmış statüsünün 1960'lı yıllardan itibaren Yunanistan tarafından ihlalinin, Ege Denizi'nde birbiriyle bağlantılı sorunlardan yalnızca biri olduğunu belirten Dışileri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, "Ege Adaları'nın silahsızlandırılmış statüsünün 1960'lı yıllardan itibaren Yunanistan tarafından ihlali, Ege Denizi'nde birbirleriyle bağlantılı sorunlardan yalnızca biridir. Bu mesele, Yunanistan'ın 1923 Lozan ve 1947 Paris Barış Antlaşmalarındaki yükümlülüklerini ve dolayısıyla uluslararası hukuku ihlal etmesinden kaynaklanmaktadır.
Lozan - 24.01.2020
TBMM Başkanı Şentop, Yunanistan'ın Ege'deki 16 adayı silahlandırmasını değerlendirdi Açıklaması
Türkiye'nin Ege Denizi'ndeki adalarla ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini belirten Şentop, şöyle konuştu: "Lozan Antlaşması'ndan sonra da farklı tablolar var ama sonuçta Ege'deki adaların silahsız olması tüm uluslararası anlaşmalarda başta Lozan olmak üzere öngörülüyor.
Lozan - 24.01.2020
DHA YURT BÜLTENİ-15
TBMM Başkanı Şentop, Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde Süleymaniye Camii'nde cuma namazını kıldıktan sonra Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt'u makamında ziyaret etti. Şentop, ziyaretin ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. "Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın bir açıklaması olmuştu. Yunanistan'ın anlaşmalara aykırı olarak Ege Denizi'nde 16 adayı silahlandırdığını söylemesi üzerine Ege Denizi'ndeki sorun tekrar gündeme geldi. Neler söyleyeceksiniz bununla ilgili?" sorusu üzerine Şentop, şöyle konuştu:   "Türkiye tabi Ege Denizi'nde de malum Doğu Akdeniz'de de başka yerlerde de ülke olarak sahip olduğu hakları uluslararası hukukun kendisine tanımış olduğu hakları ve yetkileri sonuna kadar kullanıyor. Ege ve adalardaki durumla ilgili olarak Türkiye uluslararası anlaşmalardaki anlaşmaya taraf olan ülkelerin yükümlülükleri de olmak üzere hepsini yakından takip ediyor. Ege'deki adalar ile ilgili Lozan Anlaşması'ndan sonra da farklı tablolar var, İtalyanlar tarafından Yunanlara bırakılıyor gibi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Lozan Haber, Lozan Son Dakika Haberleri - Haberler - Sayfa 10 - Lozan haber sayfamızda Lozan haberleri okuyabilir, Lozan son dakika haberleri ve güncel Lozan gelişmelerini görebilirsiniz. TBMM Başkanı Şentop'tan KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'ya tepki.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 23.10.2021 13:23:37. #1.14#

title