Lozan'ın Çocukları' Ata Topraklarına Gitti

Lozan'ın Çocukları' Ata Topraklarına Gitti

Lozan'ın Çocukları' Ata Topraklarına Gitti
Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Güncel

Isparta'dan Yunanistan'a uzanan zorlu bir yolculuğun hikayesi 'Lozan'ın çocukları'... Doğduğu topraklardan, Grevena'dan çocuk yaşta Isparta'ya göç eden mübadillerin çocukları ve torunlar, 93 yıl sonra ata toprakları Yunanistan'a gitti.

Isparta'dan Yunanistan'a uzanan zorlu bir yolculuğun hikayesi 'Lozan'ın çocukları'… Doğduğu topraklardan, Grevena'dan çocuk yaşta Isparta'ya göç eden mübadillerin çocukları ve torunlar, 93 yıl sonra ata toprakları Yunanistan'a gitti. Onları davet edense yine o dönemde Isparta'dan Yunanistan'a göç eden mübadiller oldu.

1923 yılında yapılan Lozan Barış Antlaşması'na göre Yunanistan'dan Isparta'ya gelen mübadillerin çocukları ve torunları ata topraklarına gitti. Mübadele döneminde Isparta'dan Selanik'e göç eden mübadillerin çocukları tarafından davet edilen Ispartalı mübadiller, dostluk otobüsüyle Yunanistan'a hareket etti.

Yolculuk öncesi Cihan Haber Ajansı'na konuşan Isparta Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Ömer Konuk, Selanik'te ilk olarak Mustafa Kemal Atatürk'ün evini ziyaret edeceklerini söyledi.

'GÖÇÜN HİKAYESİNİ ARAŞTIRMAYA GİDİYORUZ'

Yunanistan'da büyük bir heyetin kendilerini karşılayacaklarını ifade eden Dernek Başkanı Konuk, şunları kaydetti: "Esasında bu mübadilin iki boyutu var. Mübadele 1924'te oldu ama 1919'da başladı. Batı cephesi komutanı Ali Fuat Paşa bir tamim göndererek Burdur, Isparta, Aydın, Denizli Isparta çevresinden Barla Rumlarının Yalvaç'ta birkaç Rum ailesi var, onların Uluborlu Rumlarının Derhal Konya yolu ile Anadolu topraklarının terk edilmesi konusunda bir tamimi var Ali Fuat Paşa'nın 314 numaralı bir tamimi buna dayanarak 1919'da başladı. Bu mübadele esasında Ali Fuat Paşa'nın emri gereği Denizli ve Aydın Rumları Isparta'ya geldi. Kuleönü'nden tren ile Eğirdir'e oradan bir takım kayıklarla Gelendost'a oradan da Konya'ya gönderildiler. Kayseri, Malatya ve Halep yolu ile bir şekilde Yunanistan'a ulaştılar. İşte biz bu önceden gidenlerin misafiri olarak gidiyoruz. Esasında Emre Mahallesi'nde bulunan Müslüman kardeşlerimiz Selanik Belediye Başkan Yardımcısı da Isparta Rum torun bir şekilde mübadil dediğimiz zaman 1919'a dayanıyor. 1919-1924 arası bir göçün öyküsünü araştırmak üzere Yunanistan'a gidiyoruz.

'KADERLERİMİZ AYNI'

Biz önce Lozan Mübadilleri olarak Yunanistan gezisini yapıyoruz. Önce Selanik'e gidiyoruz orada atalarımızın bulunduğu yere ve atamızın evini ziyaret etmeye gidiyoruz. Selanik'ten Isparta'ya 1473 kişi geliyor. Isparta'dan da Atina'ya 1750 kişi gidiyor. Kaderlerimiz aynı her ne kadar ayrı devletin çocukları olsak da ortak yanımız Ispartalı olmamızdan kaynaklanıyor. Onlar Isparta'da asırlarca kalmışlar, bizim atalarımızda Selanik'te asırlarca kalmışlardır. 1923 Lozan Anlaşmasıyla her iki taraf yer değiştirmek zorunda kalıyor. Biz 1473 kişi Isparta'ya yerleştiriliyoruz, onlarda 1750 kişi Antalya Limanına iniyorlar oradan yunan hükümetinin tahsis ettiği gemiyle Atina'nın İyon kentine yerleşiyorlar. Oranın ileri gelen devlet başkanları bizi karşılayacaklar. Biz buradan koromuzun bir bölümünü götürüyoruz, orada Türk sanat müziğinden eserler sunacağız onlarda bize yunan sanat müziğinden eserler sunacaklar. Akşam yemeğinde buluşacağız dertleşeceğiz, birbirimizle kaynaşmaya çalışacağız. Dostluk otobüsü olarak bu otobüsü ilan ettik. Otobüsümüzde 50 kişi bulunmaktadır.

Otobüsümüzde Isparta Kent Konseyi Başkanı, Anneler Derneği Başkanı, Gazeteci köşe yazarımız Bayram Aygün bey de bulunmaktadır. Biz yolculuğa başlamadan önce Sayın valimizin yanına gittik ve Isparta'nın selamlarını kendilerinin selamlarını ve buraya davet ettiklerini söylememizi istediler. Aynı zamanda ben Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Günaydın'a teşekkür ediyorum. Oranın belediye başkanlarına hediyeler verdiler, biz o hediyeleri oradakilere takdim edeceğiz ve davetlerini de ileteceğiz. Onlar buraya geldiklerinde zeytin dalı portresi hediye ettiler biz onlara Isparta'nın gülü portresini hediye edeceğiz. Onlar buraya geldiklerinde bizi davet ettiler, bi zde bu davete icap açısından 50 kişilik otobüsümüzle onlarla görüşüp dostluk mesajları vermeye gidiyoruz. Velhasıl tüm Isparta halkının gül kokulu selamlarını iletmeye gidiyoruz."

Lozan'ın Çocukları' Ata Topraklarına Gitti
Lozan'ın Çocukları' Ata Topraklarına Gitti

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Manşet Haberler

title