Löw: 'Türkler 15 Yıl Önce Maçların Seyrini Değiştirebilecek Güçte Değildi"

Alman Milli Takımı Teknik Direktörü Joachim Löw, Türkiye'nin 15 Yıl Önce Maçların Seyrini Değiştirebilecek Güce Sahip Olmadığını; Şimdi İse Farklı Bir Durumla Karşı Karşıya Kaldıklarını Söyledi.

Löw: 'Türkler 15 Yıl Önce Maçların Seyrini Değiştirebilecek Güçte Değildi

Alman Milli Takımı Teknik Direktörü Joachim Löw, Türkiye'nin 15 yıl önce maçların seyrini değiştirebilecek güce sahip olmadığını; şimdi ise farklı bir durumla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Löw, Basel'de maçın yapılacağı St. Jacop Park Stadı'nda düzenlediği basın toplantısında, ''Heyecanlı ve yoğun tempolu bir maç olmasını bekliyorum.'' dedi. Löw, Türkiye maçının heyecanlı olacağını; eksik ve cezalılarının bulumadığını söyledi.

Alman teknik adam, şunları söyledi; ''Yarını heyecanla bekliyorum. Yarı finalde olmak tabii ki önemli. Türk milli takımı moral ve güç olarak yüksek olduğunu gösterdi. Böylesi büyük turnuvalarda 3 kere gerinden gelip kazanmak kolay değil. Türkiye bunu başardı. Biz performans olarak üst düzeydeyiz. Hırvatistan'a yenildik; ama buralara kadar geldik. Sakat ve cezalı oyuncumuz yok."

Löw, şöyle devam etti: "Türkiye'de çalışmak benin için bir avantajdı bunu bilmiyorum; fakat o dönem çok geride kaldı. Bunun bir avantaj olduğunu sanmıyorum. Ben Fenerbahçe'de çalıştığım dönemde Rüştü benim kalecimdi. Terim'i de tanıyorum; fakat bunlar eskide kaldı. Şimdi yeni bir takım teknik olarak üst düzey bir futbolcu kadrosu var. Türk futbolu çok gelişme gösterdi. Bu turnuvada uyumlu bir ekip maçlara motive olmuş bir kadro ve mağlubiyeti kabullenmeyen bir takım görüntüsü veriyorlar."

Löw, takımının durumu ile ilgili de şunları kaydetti: "Benim elimde önemli oyuncular var. Bunlardan biri de Ballack. Son birkaç maçta çok koştu, Premier Lig'de 2 yıldır oynuyor. Fizik olarak da iyi. Sakatlığını da yendi. Futbol İngiltere'de hızlı oynanıyor. Ballack da buna alışmış. Bize de yarın faydası olacak."

Löw, Türk Milli Takımı ile ilgili de şu ifadeleri kullandı: "Türkiye'nin yarı finale gelmesi büyük başarı. Son 10 yılda çok büyük gelişme kat ettiler. Profosyonellik var. Eğitime benim dönemimde başlanmıştı. Türkiye 15 yıl öncesi gibi olsa burada ki gibi geriye düştüğü 3 maçı çeviremezdi. Yaptıkları bu sıçrama çok önemli. Mükemmel oynuyorlar. Vazgeçmemeyi öğrenmişler. 15 yıl öncesinden çok farklı bir Türkiye var.''

Öte yandan, Löw ile basın toplantısına gelen Alman futbolcu Mario ise, heyecanlı bir maçın kendilerini beklediğini belirterek, ''Türkler yoğun olarak maça hazırlar. Biz de hazırız. Kazanıp finale kalmak istiyoruz.'' dedi.

Kaynak: CHA