Louvre Müzesi Çalışanları Grevde

Louvre Müzesi Çalışanları Grevde

Fransa'nın Başkenti Paris'teki Louvre Müzesi Çalışanları, Mona Lisa ve Diğer Klasikleri Görmek İçin Gelen On Binlerce Ziyaretçiye Refakat Etmekte Zorlandıkları İçin Çalışma Koşullarının İyileştirilmesi Amacıyla Greve Başladı.

Louvre Müzesi Çalışanları Grevde

Fransa'nın başkenti Paris'teki Louvre Müzesi çalışanları, Mona Lisa ve diğer klasikleri görmek için gelen on binlerce ziyaretçiye refakat etmekte zorlandıkları için çalışma koşullarının iyileştirilmesi amacıyla greve başladı.

Her gün on binlerce kişinin ziyaret ettiği, dünyanın en çok ziyaretçi çeken müzesi olarak bilinen Louvre Müzesi'nin çalışanları grev yapıyor. Müze yetkililerinin yaptığı açıklamada, bilet satış bölümünde çalışan personelin de grev yapması nedeniyle, müzeye girişlerin serbest olduğu belirtildi. İsminin açıklanmasını istemeyen greve katılan bir işçi, "Sorun açık bir şekilde ziyaretçi sayısıyla alakalı. Özellikle Mona Lisa ve Venüs de Milo gibi eserlerin bulunduğu odalardaki kalabalık dayanılır gibi değil. Pazar günleri müzeye girişlerin serbest olduğu günlerde durum çok daha kötü. Pazar günleri, günde 65 bin ziyaretçi olabiliyor. Bu çekilmez oluyor hatta bazen tehlikeli de olmuyor değil" diye konuştu.

Mona Lisa'nın bulunduğu salonda çalışan personel, ziyaretçileri sürekli flash patlatmamaları yönünde uyarmak için aşırı zaman harcamaktan yakınıyor. Çalışanlardan Christelle Guyader ise, "2005 yılında 7 milyon 500 bin, 2006 yılında ise 8.3 milyon kişi müzeyi ziyaret etti. Ziyaretçi sayılarının arttığı dönemlerde çalışanların sayısı artmıyor. Üstüne üstlük daha çok oda ziyarete açılmakta. Bu da çalışmamızı oldukça zorlayan bir faktör" dedi.

Müze yöneticileri, müze çalışan bin 100 kişiden sadece yüzde 5'inin greve katıldığını, grevin müzenin işleyişine çok fazla etkisi olmadığını ifade etti.

(AFP-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA