Lösev Başkanı Ezer, Üniversitelilerle Biraraya Geldi

Lösev Başkanı Ezer, Üniversitelilerle Biraraya Geldi

Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (Lösev) Başkanı Üstün Ezer, Löseminin Yüzde 91 Oranında Tedavi Edildiğini Söyledi.

Lösev Başkanı Ezer, Üniversitelilerle Biraraya Geldi

Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV) Başkanı Üstün Ezer, löseminin yüzde 91 oranında tedavi edildiğini söyledi.

Bilkent Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projesi Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen ve öğrencilerin sivil toplum kuruluşları ile ilgili farkındalıklarını geliştirmeye yönelik seminerlerin bugünkü konuğu LÖSEV Başkanı Üstün Ezer oldu. Öğrencilere önce lösemi hastalığı ve LÖSEV hakkında bilgi veren Üstün Ezer, 1 milyonda 50 çocukta lösemi görüldüğünü ve Türkiye'de de her yıl bin 500-bin 200 çocuğun lösemi hastalığına yakalandığını bildirdi. Löseminin tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu vurgulayan Ezer, ancak 3 yıllık bir tedavi süresi gerektiren hastalığın tedavi giderlerinin 150-200 bin YTL'yi bulduğunu anlattı. Löseminin yüzde 91 oranında tedavi edildiğine de işaret eden Ezer, özellikle bazı televizyon dizilerinde löseminin yanlış işlendiğini ve löseminin mutlaka ilik nakli gerektiren bir hastalık olduğunun zannedildiğini söyledi. Lösemi hastalarının sadece yüzde 5'ine ilik nakli yapıldığını kaydeden Ezer, LÖSEV olarak tüm tedavileri ücretsiz yaptıklarını söyledi. Maddi durumu ne olursa olsun kimseden para almadıklarını belirten Ezer, zengin olanların zaten genellikle yurt dışına gittiklerini kaydetti. Ezer, örencilerin vakfın finansmanını nasıl sağladıklarını sormaları üzerine de, bağışların yanı sıra, UNICEF gibi kartpostal sattıklarını, AB ve diğer uluslararası kuruluların yardım fonlarından yararlandıklarını ve para eden projeler ürettiklerini anlattı.

(MÜG-NÇ-ÖK-Y)

Kaynak: İHA