Los Angeles'te Türk Halk Oyunları

Los Angeles'te Türk Halk Oyunları
CHA - Haberler | Güncel

Amerika Birleşik Devletleri'nin Los Angeles eyaletinde Türk halk oyunlarını FOMGET Halk Dansları Topluluğu tanıttı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Los Angeles eyaletinde gerçekleştirilen Anadolu Kültürleri ve Yemek Festivali'nde Türk halk oyunlarını Ankara Büyükşehir Belediyesi FOMGET Halk Dansları Topluluğu tanıttı.

Antalya'dan Mardin'e İstanbul'dan Van'a kadar pek çok yöreden derlediği dansları sergileyen FOMGET ekibi, Türk ve ABD'li izleyicilerin büyük beğenisini topladı. Standlarda yer alan çeşitli yöresel lezzetler ve tatlıların sunulduğu Türk mutfağı önünde de uzun kuyruklar oluştu.

Pasifik Enstitüsü'nün düzenlediği Türk Festivali'nde İstanbul'dan Konya'ya, Antalya'dan Mardin'e kadar pek çok kentin standı Amerikalılar'dan ve ABD'de yaşayan Türkler'den büyük ilgi gördü. Los Angeles Orange County Fuar Alanı'nda 50 bin metrekarelik bölgede kurulan festivalde Akdamar Kilisesi, Topkapı Sarayı, Kız Kulesi, Mardin Taş Evi, Aspendos Antik Tiyatrosu, Şehzadebaşı Camii, Üsküdar 3. Ahmet Çeşmesi gibi tarihi eserlerin kopyaları yer aldı. Alandaki 2 adet İstanbul kahvehanesi ile 101 adet Kapalıçarşı dükkanı ise yabancıların büyük ilgisini çekti.

Organizasyonu düzenleyen California merkezli Pasifik Enstitüsü'nün Başkanı İbrahim Barlas, açılışta yaptığı konuşmada, 2009'da düzenlenen ilk festivale 30 bin, ikincisine 40 bin kişinin katıldığını belirterek, bu yıl 60 bin kişiyi hedeflediklerini söyledi. Barlas, "Festivalimiz ciddi bir marka haline geldi. Festival için yaklaşık 400 kişi gönüllü olarak çalıştı. Los Angeles'ta yaşayan Anadolu kökenli geniş bir kitlenin yanı sıra Ermeni'si, Süryani'si, Arap'ı, Kürt'ü her milletten insan burada yaşıyor. Biz de Anadolu kökenlerini bir araya getiren bir festival yapıyoruz." dedi.

Festivalin açılışında konuşan Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali İhsan Ölmez de Başkan Gökçek'in 3 Ekim'de Washington'da, Ankara ile Washington Belediyeleri arasındaki kardeşlik protokolünü imzaladığını belirtti. Protokolün ardından Başkan Gökçek'in beraberindeki meclis üyeleri ve bürokratlarla birlikte festivale katılmak üzere Los Angeles'a geldiğini anlatan Ölmez, "Ancak başkanımız çok acil bir konu için Türkiye'ye dönmek zorunda kaldı. O nedenle derin üzüntülerini iletiyorum." açıklamasında bulundu. Başkan Gökçek'in festivale katılanlara selam ve saygılarını ilettiğini de belirten Ölmez, "Türkiye'ye gelmek isteyen tüm ABD'li parlamenterlerden Ankara'da Büyükşehir Belediyesi'nin konuğu olmalarını istiyorum." ifadesini kullandı.

Pasifik Enstitüsü Başkanı İbrahim Barlas, festivale katkılarından dolayı Başkan Melih Gökçek adına Ali İhsan Ölmez'e bir plaket takdim etti.

Los Angeles'te Türk Halk Oyunları
Los Angeles'te Türk Halk Oyunları

Kaynak: CHA

Manşet Haberler

title