Los Angeles Filarmoni Orkestrası Sezonu Türk Sanatçı ile Açtı

Los Angeles Filarmoni Orkestrası Sezonu Türk Sanatçı ile Açtı

13.11.2014 20:45 | Son Güncelleme: 13.11.2014 23:15
Los Angeles Filarmoni Orkestrası Sezonu Türk Sanatçı ile Açtı

Los Angeles Filarmoni Orkestrası, yeni sezon açılışını, Türk görsel medya sanatçısı Refik Anadol'un imzasını taşıyan video konserle yaptı.

Los Angeles Filarmoni Orkestrası yeni sezonu, Türk görsel medya sanatçısı Refik Anadol'un imzasını taşıyan video konserle açtı.

Orkestranın, Walt Disney Konser Salonu'nda yapılan sezon açılışında, video ve konser deneyimini farklı bir şekilde biraraya getirmeyi hedefleyen "In/Sight" konser serisinin ilki sanatseverlerle buluştu.

Serinin ilk performansında, Edgar Varese'in "Visions of America; Ameriques" bestesi, İstanbul doğumlu görsel sanatçı Refik Anadol'un, konser salonunu farklı mekan ve boyutlara ulaştıran, mekana özgü medya düzenlemesi eşliğinde sunuldu.

 

Microsoft'tan "En İyi Vizyon Ödülü"

 

Sanatçı Refik Anadol, teknolojiyi klasik müzikle buluşturan gösterisine ilişkin AA muhabirine, Los Angeles Filarmoni Orkestrası'nın 2014-2015 sezonu için planladığı yeni konser serilerinde video sanatçısı olarak yer almaktan gurur duyduğunu söyledi.

Projesi hakkında bilgi veren Anadol, bu teknolojiyi oluşturmaya ilk olarak geçen yıl Kaliforniya Üniversitesi'nde yüksek lisans hazırlıkları sırasında başladığını, Microsoft'un projesine "En İyi Vizyon" ödülü vermesi sonrasında finansal destekle bir yıl süren ar-ge çalışması yaptığını anlattı. 

Yoğun çalışmaların ardından bu projenin ortaya çıktığını ifade eden Anadol, projeye özel yazılım geliştirerek, yedi kişilik bir ekibi yönettiğini dile getirdi.

 

"Dünyada bu alanda ilk"

 

Performansının "dünyada bu alanda ilk defa" gerçekleştirildiğini söyleyen Anadol, özellikle "mimarinin, hareketin ve flarmonik orkestra müziğinin biraraya geldiği böyle bir şovun daha önce yapılmadığını" vurguladı.

Performansın kalitesi açısından sesin ve görselin en iyi şekilde senkronize olabilmesi için ayrıca bir yazılım daha geliştirdiklerini belirten Anadol, "Türkiye'de böyle bir teknolojinin henüz herhangi bir görsel/işitsel performansta kullanılmadığını" dile getirerek, talep gelmesi halinde performansı Türkiye'ye taşımaktan mutluluk duyacağını söyledi.

Teknoloji ve sanatın bir araya geldiği performans, çoğu eleştirmen ve yazardan tam puan alırken, sanatçı Refik Anadol, Walt Disney Konser Salonu'nun dünyaca ünlü mimarı Frank Gehry ile beraber, buna benzer birçok proje üzerinde çalıştıklarını, bu şovun da uygulamaya koydukları ilk proje olduğunu belirtti. - California

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Los Angeles Filarmoni Orkestrası Sezonu Türk Sanatçı ile Açtı - İstanbul
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.10.2020 12:09:19. #1.15#
title