Londra: Rus Eski Casusunun Zehirlenerek Ölmesi

Londra: Rus Eski Casusunun Zehirlenerek Ölmesi

İngiltere'de Bir Lokantada Yemeğine Zehir Katılan ve Dün Gece Ölen Eski Rus Casus Alexander Litvinenko, Geride Bıraktığı Mektubunda, Ölümünden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Sorumlu Tutttu.

Londra: Rus Eski Casusunun Zehirlenerek Ölmesi

İngiltere'de bir lokantada yemeğine zehir katılan ve dün gece ölen eski Rus casus Alexander Litvinenko, geride bıraktığı mektubunda, ölümünden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i sorumlu tutttu.

Ölümünden 2 gün önce 21 Kasım'da kaleme aldığı mektubunda Litvinenko, Putin'e, "Sen uygar erkek ve kadınların güvenine layık olmadığını gösterdin. Bir kişiyi susturmakta başarılı oldun fakat dünyanın her tarafındaki protesto hayatının geri kalan kısmında kulaklarında yankılanacak Sayın Putin. Sadece bana değil sevgili Rusya ve Rus halkına yaptığın için Tanrı seni affetsin" dedi.

Litvinenko'nun mektubu Alex Goldfarb tarafından okundu.

University College Hastanesi merdivenlerinde okunan mektupta, Putin'e "Sana en düşman eleştirmenlerin iddiaları kadar barbar ve acımasız olduğunu gösterdin. Hayata, özgürlüğe ve herhangi bir uygar değere saygı göstermediğini sergiledin" denildi.

Ölen eski Rus ajanın babası, bir tercüman aracılığı ile gözyaşları içinde, "Bu rejim dünya için ölümcül bir tehlikedir" dedi.

Mektubun, Litvinenko'nun sağlık durumu iyice bozulmaya başladığı bir sırada eşi Marina yanında iken yazıldığı, zarflandığı ve imzalandığı belirtildi.

Litvinenko, zehirlenme teşhisi ile 3 hafta önce hastanlanmıştı.

Eski Rus ajan ve yeni İngiltere vatandaşı 43 yaşındaki Litvinenko, yazılı açıklamasında, sağlık personeli, polis ve İngiltere hükümetine tüşekkür ederek "Bana ihtimam gösterdiniz. Bir İngiltere vatandaşı olmaktan gurur duyuyorum" dedi.

Litvinenko'nun tam olarak ölüm sebebi belli değil. İngiliz polisi, ölümün sebebinin açıklanamadığını belirtti.