Londra: Papa'nın İslam Dinine Hakaret Etmesi

Londra: Papa'nın İslam Dinine Hakaret Etmesi

Papa 16. Benedict'in İslamiyet Konusunda Sarf Ettiği Sözlere İngiltere'deki Müslüman Derneklerden de Tepki Geliyor.

Londra: Papa'nın İslam Dinine Hakaret Etmesi

Papa 16. Benedict'in İslamiyet konusunda sarf ettiği sözlere İngiltere'deki Müslüman derneklerden de tepki geliyor.

İngiltere'deki radikal İslamcı gruplardan Hizb-ut Tahrir, bugün yayınladığı açıklamayla Papa'nın Hz. Muhammed ve İslam dini hakkında sarfettiği sözleri sebebiyle, tüm dünyada eleştirildiğini ve kınandığını belirtti. Hizb-ut Tahrir İngiltere Basın Sözcüsü Dr. İmran Waheed, "Her ne kadar, sözlerin, Papa'nın kendi sözleri olmadığını ve Bizans İmparatoru'nun sözlerinden alıntı olduğu söylense de; günümüzde, Peygamberimiz Hazreti Muhammed hakkında sahte ve kötüleyici yorumlar yapmak, dünyadaki tüm Müslümanları incitecek ve öfkelendirecektir" dedi.

Bu tür negatif yorumların, sürekli devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, "ABD Başkanı George W. Bush ve İngiltere Başbakanı Tony Blair'in İslam hakkında sürekli olarak negatif, sert ve aşırı yorumlar yapmaları ve bu yılın başında tüm Müslüman dünyasının tepkisini çeken, Danimarka'da ücretsiz yayınlanan karikatür dergisindeki Hazreti Muhammed ile ilgili hakaretler içeren karikatürler" de örnek olarak gösterildi.

Açıklamada ayrıca, Papanın yorumlarının sadece İslam'ı ve Müslümanları kötüleyenlerin, terör savaşı gerçekleştirmeye çalışanların işine yarayacağı ifade edilirken, günümüzde en çok ihtiyaç duyulanın, bu tür cahilce ve güvensizlik yaratan yorumlar yerine, karşılıklı görüşmeler ve birbirini anlamaya çalışmak olduğu belirtildi.