Londra: İngiliz Polisi, Terörle Mücadeleyi Sürdürüyor

Londra: İngiliz Polisi, Terörle Mücadeleyi Sürdürüyor

İngiliz Polisi Tarafından Terör Faaliyetinde Bulundukları ve Terör Ağıyla Bağlantılı Oldukları Saptanan 2 Mahkemeye Çıkarıldı.

Londra: İngiliz Polisi, Terörle Mücadeleyi Sürdürüyor

İngiliz polisi tarafından terör faaliyetinde bulundukları ve terör ağıyla bağlantılı oldukları saptanan 2 mahkemeye çıkarıldı.

İngiltere'de, ABD'ye gidecek uçaklara bombalı saldırı planlandığının ortaya çıkarılmasının ardından, güvenlik önlemlerini arttıran ve soruşturmalarını derinleştiren İngiliz polisi tarafından tutuklanan 2 şüpheli, mahkemeye çıkarıldı. Muhammed Hamid (48) ve Kibley Da Costa (23) adındaki şüpheliler Westminster Sulh Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasında hakim karşısına çıktı. 1-2 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltına alınan 14 şüpheliden 2'si olan sanıklardan Hamid'in daha önce de Şeriat yasaları adı altında insanları adam öldürmeye teşvik ettiği ve bu yönde terörist faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle yargılandığı kaydedildi. 12 kez yargılanan Hamid, 11. mahkemesinde, söz konusu eylemler kapsamında kullanılmak üzere ateşli silahlar temini ve eğitimi yaptığı gerekçesiyle hakim karşısına çıkmıştı. Da Costa ise benzer suçlamalarla 2 kez yargılanmıştı. Her iki zanlının da bu suçlar nedeniyle çeşitli dönemlerde tutuklu kaldıkları belirtilirken, Hamid'in dosyasının Londra Merkez Ceza Mahkemesi'ne sevk edildiği ve duruşmanın 29 Eylül'de başlayacağı duyuruldu. Da Costa'nın davası ise 22 Eylül'e ertelendi.

Öte yandan düzenlenen operasyonlar sırasında 14 şüpheli gözaltına alınmış, 12'si tutuklanmış, 2 şüpheli ise serbest bırakılmıştı.

Kaynak: İHA