Londra: Diktatör Pınochet'in Ölümü

Londra: Diktatör Pınochet'in Ölümü

İngiltere Eski Başbakanı Margaret Thatcher, Şili Eski Diktatörü Agusto Pinochet'in Ölümünden Büyük Üzüntü Duyduğunu Söyledi.

Londra: Diktatör Pınochet'in Ölümü

İngiltere eski Başbakanı Margaret Thatcher, Şili eski diktatörü Agusto Pinochet'in ölümünden büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

İngiltere eski Başbakanı Thatcher'in, geçtiğimiz hafta geçirdiği kalp krizinin ardından bu akşam hayatını kaybeden Şili eski diktatörü Pinochet'in ölümünden büyük üzüntü duyduğu ifade edildi. Thatcher'in sözcüsü, Pinochet'in ölümüyle ilgili resmi bir bildiri yayınlanmayacağını, ancak Thatcher'in Pinochet'nin eşi ve ailesine taziye mektubu göndereceğini kaydetti. 91 yaşında hayatını kaybeden diktatör Pinochet'in ölümüne sevinenler de olduğu öğrenildi. Pinochet'nin ölüm haberini alan bazı Şilililer'in sokaklara döküldüğü ve danslar ettiği de kaydedildi.

Öte yandan Pinochet'e yakın kişilerden alınan bilgiye göre, diktatörün naaşı Şili'nin başkenti Santiago'daki Harp Akademisi'ne götürülecek. Aynı kaynaklar, Pinochet'in cenaze töreninin ne şekilde yapılacağı konusunda ailesi, askeri yetkililer ve Devlet Başkanı Michelle Bachelet arasında görüşmeler yapıldığını da ifade etti.

Kaynak: İHA