Londra'da Yaşayan Rumlar, Türkiye'yi Protesto Etti

Londra'da Yaşayan Rumlar, Türkiye'yi Protesto Etti

Kıbrıs Barış Harekatı'nın Yıldönümü Nedeniyle İngiltere'de Yaşayan Rumlar, Düzenledikleri Gösteriyle Türkiye'nin Adadaki Varlığını Protesto Etti.

Londra'da Yaşayan Rumlar, Türkiye'yi Protesto Etti

Kıbrıs Barış Harekatı'nın yıldönümü nedeniyle İngiltere'de yaşayan Rumlar, düzenledikleri gösteriyle Türkiye'nin adadaki varlığını protesto etti.

Başkent Londra'da bir araya gelen yaklaşık 500 kadar Rum, Türkiye'nin İngiltere Büyükelelçilği'ni protesto ederek, Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs'tan çekilmesi yönünde sloganlar attı. Türk Büyükelçiliği'nden ünlü Trafalgar Meydanı'na kadar yürüyen Rumlar, ellerinde "Türkiye Kıbrıs'tan çekil" yazılı pankartların yanı sıra, "Türkiye Kıbrıs'tan hemen çık" şeklinden sloganlar attı. İngiltere'de Güney Kıbrıs lehine lobi faaliyetlerinde bulunan Güney Kıbrıs Milli Federasyonu Derneği Başkanı da, Trafalgar Meydanı'nda toplanan Rum vatandaşlara Rumca bir konuşma yaptı.

Bu arada CİHAN'a konuşan İngiltere'de Kuzey Kıbrıs Türkleri adına faliyet gösteren 'Ambargolular' grubu başkanı Fevzi Hüseyin ise Rumların gösteri yapmaya hakları olduğunu, ancak uzun süren bölünmüşlüğün faturasını sadece Rumların değil, binlerce Türk vatandaşın da ödediğini söyledi.

Öte yandan gösteride dağıtılan bir bildiride Kuzey Kıbrıs'ta devam eden yapılaşmaların durdurulması ve Kuzey Kıbrıs'ta emlak satın alınmasının yasal olmayacağı belirtildi.

Kaynak: CHA