Londra'da 'Savaşa Hayır' Protestosuna On Binlerce Kişi Katıldı

Londra'da 'Savaşa Hayır' Protestosuna On Binlerce Kişi Katıldı

Londra'da Yaklaşık 100 Bin Kişi, Irak'ta 4 Yılı Dolmak Üzere Olan Savaşın Bitmesi ve Irak ile Diğer Ülkelerde Olan Tüm İngiliz Askerlerinin Geri Çağrılması Amacıyla 'Savaşa Hayır' İsimli Protestoda Yer Aldı.

Londra'da 'Savaşa Hayır' Protestosuna On Binlerce Kişi Katıldı

Londra'da yaklaşık 100 bin kişi, Irak'ta 4 yılı dolmak üzere olan savaşın bitmesi ve Irak ile diğer ülkelerde olan tüm İngiliz askerlerinin geri çağrılması amacıyla 'Savaşa Hayır' isimli protestoda yer aldı.

İngiltere'nin başkenti Londra'da organize edilen ve hemen hemen tüm şehirlerden otobüs ve trenlerle gelen on binlerce savaş karşıtı, mitingin başlangıç noktası olan Hyde Park'ta sabahın erken saatlerinden itibaren toplanmaya başladı. Ellerinde, "Savaşa hayır, Askerler Irak'tan dönsün, İran'a saldırıya hayır, Ellerinizi El Aksa'dan çekin" gibi yazılı pankartlar taşıyan savaş karşıtları, Hyde Park'tan öğle saatlerinde başlayarak Marble Arch ve Piccadily Circus'tan geçerek Trafalgar Meydanı'na kadar yürüdü. Savaş karşıtı protestonun organizatörlerinden, Savaşa Hayır Koalisyonu sözcüsü Lindsey German, mitinge katılan kişi sayısının 100 binin üzerinde olduğunu ifade etti. Hyde Park'a sığmayan protestocuların yaklaşık 4 saat süren yürüyüşü Trafalgar Meydanı'nda son buldu. Gösteriye katılan gruplar Trafalgar'da savaş karşıtı bir de konser düzenledi. Savaş karşıtı organizasyonlardan Savaşa Hayır Koalisyonu, İngiltere Müslüman İnisiyatifi ve Nükleer Silah Karşıtları konser sonrası birer konuşma yaptı. Organizatörler özellikle, askerlerin hemen İngiltere'ye geri çağrılması gerektiği üzerinde dururken düşüncelerini, 'Askerlerimizi çağırın derken, sadece bir kısmını Irak'tan çağırın demiyoruz. Irak'ta, Afganistan'da ya da herhangi bir bölgede bulunan ve savaşa katılan tüm askerlerimizi hemen geri çağırın diyoruz' şeklinde ifade etti.

Bu yıl Savaşa Hayır protesto yürüyüşünde, özellikle İran'ın nükleer çalışmaları nedeniyle saldırıya uğramaması ve eğer nükleer çalışmalar yasaklanacaksa her yerde yasaklanması konusunda uyarılar yapıldı. Bunun yanı sıra, asker oğullarını Irak'ta kaybeden bazı aileler Trafalgar Meydanı'nın yakınında bulunan Tony Blair'in evinin önüne savaşların durdurulması amacıyla kamp kurdu.

(HU-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA