Londra'da Kuzey Kıbrıs Kültür Festivali

Londra'da Kuzey Kıbrıs Kültür Festivali

Kuzey Kıbrıs Kültür Festivali, KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer'in Katılımıyla İngiltere'nin Başkenti Londra'da Başladı. İlk Kez Düzenlenen Festival Kuzey Kıbrıs'ın Kültürel Dokusuyla Sanatsal Yanını Ortaya Koymayı Amaçlıyor. Festival 14 Mart Çarşamba Gününe Kadar Devam Edecek.

Londra'da Kuzey Kıbrıs Kültür Festivali
09.03.2007 10:38 | Son Güncelleme: 09.03.2007 10:38

Kuzey Kıbrıs Kültür Festivali, KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer'in katılımıyla İngiltere'nin başkenti Londra'da başladı. İlk kez düzenlenen festival Kuzey Kıbrıs'ın kültürel dokusuyla sanatsal yanını ortaya koymayı amaçlıyor. Festival 14 Mart Çarşamba gününe kadar devam edecek.

Festivalin açılış konuşmasını yapan KKTC Başbakanı Soyer, “İnsanoğlu bir önceki nesilden aldığı değerlerle, 21. yüzyıla kadar gelmiştir. Hayatta herşey tek renk olsaydı, insan aşık olamazdı. Bu çok renklilik olması gereken birşey. Kıbrıslı sanatçılar da eserlerinde kültürlerini içselleştirerek aktarıyorlar. Biz izolasyon altındayız, ama başka ülkelerin halkları gibi bizde halkız, insanız ve üretiyoruzö dedi.

Başbakan Soyer'in açılış konuşmasının ardından mini bir piyano resitali veren 'Dahi' lakaplı Kıbrıslı Türk Eser Öktem, dinleyenlerin beğenisini topladı. Ardından Kıbrıslı Sanatçı Sümer Erek ile İtalyan Sanatçı Elisa Gallo Rosso 'Toprak' adlı mini bir tiyatro gösterisi yaptılar. Sanatçı Erek oyun sonunda “Toprak isimli gösteride, tuval üzerine Kıbrıs'a özgü toprak boya ile çizdiğim resmi, naylon ile kaplayarak bize uygulanan izolasyonları anlatmak istedimö dedi. Soyer'e sergiyi gezerken yaklaşarak Girne Belediyesi'nin Çiğ Toprak Projesi'nden bahseden sanatçı Erek “ Bu roje Kuzey Kıbrıs'ta Zeytinlik Köyü'nde başlatılmıştı. Amaç bireysel ile toplumsalı, genelle özeli birleştirerek, kollektif duyguların geliştirilmesiydi. Köyde bulunan proje merkezine gelen, herkesin eline 200 gramlık kil toprak verildi. Herkesin iç duygularını toğrağa şekil vererek yansıtması istendi. Kil toprağa ilk şekil veren Başbakan Ferdi Sabit Soyer, sonuncusu da Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'dı. Bugün buradaki eser Talat'ın şekillendirdiği toprak.ö diye konuştu.

Diğer bir amacı da Kuzey Kıbrıs'ı kültürel ve sanatsal anlamda, Londra'da yaşayan diğer etnik azınlıklıklara tanıtmak olan festival, KKTC Başbakanlığı, Maliye Bakanlığı ve KKTC Londra Temsilciliği'nin katkılarıyla gerçekleştiriliyor . Festival kapsamında resim, karikatür sergisi tiyatro ve konserler olacak. Bugün resim ve karikatür sergisiyle başlayan festivalde, Nilgün Güney, Aşık Mene, Alper Susuzlu ve Sümer Erek gibi Kıbrıslı ressamların resimleri ve Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği'ne üye karikatürcülerin karikatürleri 14 Mart'a kadar görülebilir.

Festivalin organizatörü İlke Susuzlu “KKTC Festivali Kıbrıslı Türklerin kültürünü anlatan ilk festival. Festival fikri ilk kez geçen sene Londra Temsilcimiz Yonca Şenyiğit tarafından bana söylendi. Daha sonra onlara proje ile gittim. Bu proje KKTC Başbakanlığı kanalıyla Bakanlar Kuruluna sunuldu ve kabul edildi. Bütçesi Başbakanlık ve Maliye bakanlığı tarafından karşılandı. 8 mart gibi önemli bir günde bu serginin başlamasının özel bir önemi var.ö Diye konuştu.

Festival açılışına Türkiye Londra Başkonsolosu Bahadır Kaleli, KKTC Londra Temsilcisi Yonca Şenyiğit ve KKTC Londra Başkonsolosu Cem Topçu ve Londra'da yaşayan Türk toplumundan çok sayıda kişi katıldı.

Festival programı kapsamında bu akşam Alper Susuzlu tiyatrosu Havasu Garayanni adlı komedi oyununu sahneleyecek. Umut Albayrak'ın yarın Türkçe ve Rumca şarkıları seslendireceği konderin ardından dans gösterileri ile Kıbrıs'a özgü el sanatları sergileri açılacak.

Kaynak: DHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Londra'da Kuzey Kıbrıs Kültür Festivali - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.9.2020 17:32:29. #1.14#
title