Londra'da Kutlu Doğum Haftası Etkinliği

Londra'da Kutlu Doğum Haftası Etkinliği

İngiltere’nin başkenti Londra’da Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla, Anadolu Müslümanları Derneği (Anatolian Muslim Society) tarafından bir etkinlik düzenlendi.

Londra'da Kutlu Doğum Haftası Etkinliği

İngiltere’nin başkenti Londra’da Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla, Anadolu Müslümanları Derneği (Anatolian Muslim Society) tarafından bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe katılan Londra Toplumlardan Sorumlu Emniyet Amiri Mak Chishty “Müslümanlar terörist değildir. Biz terörist değiliz. Peygamber Efendimiz, bize beceri, sabır ve münazara gücüyle oldukça dikkate değer bir örnek olmuştur. Bütün dünyaya örnek oluyoruz. O yüzden nasıl terörist olabiliriz? Bazı insanlar ne yazık ki bunu anlamıyor. Bu nedenle hedef haline getiriliyoruz.” dedi.

Başkent Londra’nın en tarihi tiyatro salonlarından biri olan Hackney Empire’da düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinliğine, İngiltere parlamentosundan seçkin milletvekilleri katıldı. Başkent ve çevre civardan gelen yaklaşık bin 250 kişinin ise düzenlenen programa ilgisi yoğun oldu. Kutlu Doğum Haftası program sunuculuğunu, Türkiye’den gelen ünlü oyuncu Reha Yeprem yaptı. Program konuğu olarak ise araştırmacı-yazar-tarihçi Talha Uğurluel eşsiz tarih bilgilerini gelen konuklarla paylaştı.

Program sırasında sahneye çıkan Mevlana Camii öğrencileri tarafından okunan ilahi dinletisi büyük beğeni topladı. İlahi dinletisinin ardından, İngiltere Ana Muhalefet İşçi Partisi Milletvekilleri Diane Abbot, Meg Hillier ve Londra Toplumlardan Sorumlu Emniyet Amiri Mak Chishty’e, etkinliğe katılımı nedeniyle teşekkür plaketi verildi. Plaketleri program direktörü Yusuf Kar takdim etti.

Aldığı plaketin ardından konuşma yapan Diane Abbot, son zamanlarda yaşanan acılara dikkat çekerek, “İçinde bulunduğumuz dünyada, toplumda ve ailelerimizde, bilhassa diyalog yoluyla birbirinizden öğrenmenin, birbirimizle iletişim kurmanın, birbirimize bağlanmanın çok önemli olduğuna inanıyorum. Eğer ülkelerde ve dinlerde daha fazla diyalog yaşandığı zaman, daha az savaşa şahit olacağız.” şeklinde konuştu.

İşçi Partili Meg Hillier ise “Diyalog toplumu olarak yaptığınız çok önemli. Hatta İngiltere’de uzun yıllardır, iyi toplum ilişkileri teşvik ediliyor. Bu teşviğin yan yana olması yeterince iyi değil. Fakat birbirimize bağlanarak, toplumlarımızı, inançlarımızı ve geçmişimizi anlamamız çok önemli.” diyerek, birlik mesajı verdi.

“MÜSLÜMANLAR TERÖRİST DEĞİLDİR”

Etkinliğe katılan Londra Toplumlardan Sorumlu Emniyet Amiri Mak Chishty de en son Fransa’nın başkenti Paris’teki terör saldırılarının ardından toplumlar arasında korkunun hakim olduğunu vurguladı. Müslüman olduğunu belirten Chishty, gerçek Müslüman ve terörist ayrımını herkesin yapamadığını söyleyerek, “Müslümanlar terörist değildir. Biz terörist değiliz. Peygamber Efendimiz, bize beceri, sabır ve münazara gücüyle oldukça dikkate değer bir örnek olmuştur. Bütün dünyaya örnek oluyoruz. O yüzden nasıl terörist olabiliriz? Bazı insanlar ne yazık ki bunu anlamıyor. Bu nedenle hedef haline getiriliyoruz.” dedi.

Etkinlik sonunda 3 şanslı kişiye, Umre’ye götürmek amacıyla çekiliş yapıldı. Kutlu Doğum Haftası etkinliği, düzenlenen programın ardından yapılan kermesle devam etti. Kermes sırasında ise Türkiye’den İngiltere’nin başkenti Londra’ya getirilen, Hz. Muhammed’in Sakal-ı Şerif’i konuklara gösterildi. Kermes’te Anadolu’nun çeşitli yörelerinden lezzetlere, konuklardan gelen ilgi büyük oldu.

Kaynak: CİHAN