Londra: Bakan Babacan'ın İngiltere Temasları

Londra: Bakan Babacan'ın İngiltere Temasları

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, İngiltere'nin Saygın Eğitim Kurumlarından Biri Olan London School Of Economics'te (Lse) Türkiye'nin Ekonomik Durumu ve Avrupa Birliği (AB) Süreci Hakkında Bir Konferans Verdi.

Londra: Bakan Babacan'ın İngiltere Temasları

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, İngiltere'nin saygın eğitim kurumlarından biri olan London School of Economics'te (LSE) Türkiye'nin ekonomik durumu ve Avrupa Birliği (AB) süreci hakkında bir konferans verdi.

Bakan Babacan, konferansta yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin AB süreci siyasetten bağımsız, basit bir süreç değildir. Eğer tam üyelik basit bir süreç olsaydı, Türkiye'nin üyeliği 3-4 yıl alırdı. Müzakerelerin çok uzun ve sancılı bir süreçten geçeceğini biliyoruz. Türkiye; ekonomik yapısı, kültürel farklılıkları ve nüfusu nedeniyle diğer AB adaylarının tepkilerine hedef oluyor. Türkiye, AB'nin küresel rolünü güçlendirme bakımından AB'ye çok şey katacak. Eğer AB küresel alanda parmakla gösterilir olmak istiyorsa, Türkiye'nin yardımıyla bunu başarabilir" dedi. Türkiye'nin büyük çoğunluğunun Müslüman olmasının AB'yi korkutmaması gerektiğini ifade eden Babacan, "Türkiye nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman ancak laiklik, Türkiye halkının sahip çıkarak içine sindirdiği bir ilke. Ayrıca Türkiye'deki demokratik kurumlar, bazı AB üyesi ülkelerde olduğundan daha iyi işliyor. Türkiye'de 2002'den beri başarılı reformlar ve değişim süreci yaşanıyor. Az sayıdaki AB üyesi ülke, Türkiye gibi hızlı ve kapsamlı bir değişim sürecinden geçerek yasal reform başarısı gösteriyor" dedi.

Kaynak: İHA