Lokmacı Duvarının Yıkılması

Lokmacı Duvarının Yıkılması

Londra'da Bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Yıkılan Lokmacı Barikatı ile İlgili Açıklamalarda Bulundu.

Lokmacı Duvarının Yıkılması

Londra'da bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, yıkılan Lokmacı barikatı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Dün gece Rumlar tarafından yıkılan Lokmacı Duvarı konusunda Rum Yönetimi Lideri Tasos Papadopulos'un Türk askerlerinin Lokmacı Barikatı'ndan çekilmesi gerektiği yönünde sözlerine değinen Soyer, bölgede bulunan

askerlerin Kuzey Kıbrıs'ın güvenlik güçleri olan askerler olduğunu söyledi.

Soyer, karşı tarafta bulunan Rum askerlerinin ise Kıbrıs Cumhuriyeti anayasasına aykırı olarak kurulmuş Kıbrıs Muhafız Birliği askerleri olduğunu ifade etti.

Papadopulos'un son Türk askeri adadan ayrılıncaya kadar Lokmacı duvarının yıkılmayacağı sözlerini hatırlatan Soyer, "Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik attığımız adımlar ve bunun dünyada uyandırdığı yankı nedeni ile Papadopulos yönetimi bu duvarı akşam yıkmak zorunda kaldı" dedi. Bu duvarın yıkılmasıyla Kıbrıs Türk halkının kararlılığı, sebatlığı ve istekliliğinin Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler'in kuralları doğrultusunda siyaseti adım adım olumlu sonuçlandırdığını anlatan Soyer şöyle konuştu: "Papadopulos'un akşam duvarı yıkmak zorunda kalması, Kıbrıs Türk halkının çözüm siyaseti konusunda attığı adımların kararlı bir göstergesidir. Ancak şunu vurgulamak istiyorum. Akşam duvarı yıkmak zorunda kalan Papadopulos, barikat çevresindeki Türk askerlerinin geri çekilmesini bir kez daha istedi. Bu sözlerin altını çizmek gerekir. Lokmacı barikatında bulunan askerler mücahitlerdir, yani Kıbrıs'ın şu anki güvenlik güçleri. Bunlar Kıbrıs'ın ordusudur. Bunun karşısındaki askerler ise Rum Milli Muhafız ordusudur. Bu askeri birlik Kıbrıs Cumhuriyeti anayasasına aykırı. Bu anayasayı ortadan kaldırmak için kurulmuştur ve meşru bir ordu değil. Bu ordu bugün barikatın karşı tarafında bulunmaktadır. Bu ordu Türkleri ortadan kaldırmak için darbe girişiminde bulunmuştur. Onların karşısında duranlar ise Türk güvenlik güçleridir."

"Papadopulos'un, asker tartışması yaratarak yeni problemler çıkarmaya çalışması durumunda soğukkanlılığımızı koruyacağız" diyen Soyer, Kıbrıs sorunu çözülene kadar Türk güvenlik kuvvetlerinin bölgede bulunacağını ifade etti. Burayı askersizleştirmeye çalışan Papadopulos'un Fransa ile askeri iş birliğine gitmesinin bu konuda ne kadar samimiyetsiz olduğunu gösterdiğini anlatan KKTC Başbakanı Soyer, "Biz bu bölgenin serbest geçişlere açılmasını istiyoruz. Bunun da yeni açılımlara, yeni çözümlere kapı açacağına inanıyoruz. Ancak burada asker tartışmasına giren Rumlar, meşru olmayan askeri tarafın Rum Milli Muhafız Ordusu olduğunu bilmelidirler" dedi.

(HU-SŞ-SŞ-HO-Y)