Lokmacı Barikatı'nın Rum Tarafı da Yıkılıyor

Lokmacı Barikatı'nın Rum Tarafı da Yıkılıyor

Kıbrıs'ta Türk ve Rum Kesimini Birbirinden Ayıran ve Geçtiğimiz Günlerde Türk Tarafının Yıktığı Lokmacı Barikatı'nın Rum Tarafındaki Kısmının da Bu Gece Yıkılacağı Öğrenildi.

Lokmacı Barikatı'nın Rum Tarafı da Yıkılıyor

Kıbrıs'ta Türk ve Rum kesimini birbirinden ayıran ve geçtiğimiz günlerde Türk tarafının yıktığı Lokmacı Barikatı'nın Rum tarafındaki kısmının da bu gece yıkılacağı öğrenildi.

Uzun zamandır tartışma konusu olan ve Türk tarafının yıkmış olduğu Lefkoşa'da, iki tarafı birbirinden ayıran Lokmacı Köprüsü'nün karşısında bulunan ve Rumlar tarafından şimdiye kadar yıkılması reddedilen duvarın bu gece yıkılacağı öğrenildi. Yıkıma karşı çıkmalarının ardından bu yönde bir adım atmaları Rumlar'ın bir geri adımı olarak değerlendiriliyor. Yıkımın ardından duvarın daha hafif bir maddeden yapılacağı ve engelin arkasında Rum askerlerinin nöbet tutacağı belirtiliyor.

Türk kesimi ile Rum kesimi arasındaki önemli geçiş noktalarından biri olan Ledra Caddesi'ndeki duvarı ve köprüyü Türk makamları daha önce yıkmıştı, ancak Rum yönetimi bu konudaki direnişini sürdürüyordu.

(MG-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA