"Lockheed Martın ile Doğrudan Bir Anlaşma Söz Konusu Değil"

"Lockheed Martın ile Doğrudan Bir Anlaşma Söz Konusu Değil"

Milli Savunma Bakanlığı, Türk Hava Kuvvetlerinin Envanterinde Bulunan 216 Adet F-16 Savaş Uçağının Modernizasyonu Konusunda "Lockheed Martin Firması ile Milli Savunma Bakanlığı Arasında Doğrudan Bir Anlaşmanın Söz Konusu Olmadığını" Açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı, Türk Hava Kuvvetlerinin envanterinde bulunan 216 adet F-16 savaş uçağının modernizasyonu konusunda "Lockheed Martin firması ile Milli Savunma Bakanlığı arasında doğrudan bir anlaşmanın söz konusu olmadığını" açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bazı basın ve yayın organlarında, ''Türk Hava Kuvvetlerinin envanterinde bulunan 216 adet F-16 savaş uçağının modernizasyonu ihalesinin, ABD'nin koordinatör olarak görevlendirdiği, emekli General Joseph W. Ralston'un da yönetim kurulunda yer aldığı Lockheed Martin firmasına verildiği" yönünde haberler yer aldığı belirtilerek şöyle denildi:

"Anılan proje, ABD Hükümeti ile FMS (Yabancı Askeri Satışlar) kapsamında yürütülmekte olup söz konusu anlaşma, ABD Hükümeti ve T.C. Hükümeti arasında 26 Nisan 2005 tarihinde imzalanmış ve aynı tarihte kamuoyuna duyurulmuştur. Basında yer alan anlaşma, ABD Hükümeti ile Lockheed Martin Firması arasında yapılan ve modernizasyonun icrasıyla ilgili anlaşmadır.

Basında yer alan anlaşma, ABD Hükümeti ile Lockheed Martin Firması arasında yapılan ve modernizasyonun icrasıyla ilgili anlaşmadır. Anılan firma ile Milli Savunma Bakanlığı arasında yapılan doğrudan bir anlaşma söz konusu değildir."

Modernizasyon projesine TAI'nin de alt yüklenici olarak katıldığı ifade edilen açıklamada, böylelikle Lockheed Martin Aero Firmasına ödenecek tutar olan 635 Milyon ABD Doları'nın yüzde 50'sinin Offset Anlaşması kapsamında Türk Savunma Sanayi firmalarına kazandırılmış olacağı kaydedildi.