Lizbon Anlaşması, İrlanda Engelini Aştı

Lizbon Anlaşması, İrlanda Engelini Aştı

İrlandalılar Bu Kez Lizbon Anlaşması'nı Onayladı. İrlanda Başbakanı Brian Cowen, Daha Güçlü, Adil ve Daha İyi Avrupa İçin İrlanda Halkının Anlaşmayı Güçlü Biçimde Desteklediğini Açıkladı.

Lizbon Anlaşması, İrlanda Engelini Aştı
03.10.2009 19:17 | Son Güncelleme: 03.10.2009 19:17

İrlandalılar bu kez Lizbon Anlaşması'nı onayladı. İrlanda Başbakanı Brian Cowen, daha güçlü, adil ve daha iyi Avrupa için İrlanda halkının anlaşmayı güçlü biçimde desteklediğini açıkladı.

Resmi sonuçlara göre, dün sandık başına giden seçmenlerin yüzde 67'si Lizbon Anlaşması'na 'evet' oyu verdi. İrlandalıların geçtiğimiz yıl anlaşmayı reddetmesi Brüksel'i şoka uğratmıştı.

Brian Cowen'a göre İrlandalılar, anlaşmanın getireceği faydaları daha iyi anladı. Cowen, hükümet binası önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bugün, diğer Avrupa ülkelerine, hep birlikte ileri gitmek isterken onlarla birlikte olduğumuzu gösterdik." dedi.

Seçim yetkileri, İrlanda'nın 43 vilayetinden 41'inde 'evet' oylarının sayısının fazla olduğunu bildirdi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, İrlanda'nın bu kadar dikkatli ve uzun değerlendirme sürecinin ardından büyük çoğunlukla anlaşmayı kabul etmesinden büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

AB Dönem Başkanı İsveç'in Başbakanı Frederik Reinfeldt de İrlanda'nın Lizbon Anlaşması lehine gösterdiği tutumu, "Avrupa için güzel bir gün." şeklinde değerlendirdi.

Lizbon Anlaşması'nın AB üyesi 27 ülkenin tamamı tarafından onaylanması gerekiyor. Anlaşmayı, bütün AB üyeleri parlamentolarından geçirdi. Sadece Çek Cumhuriyeti ve Polonya'nın cumhurbaşkanları, parlamentodan geçen anlaşmaya nihai onayı vermedi.

İrlanda referandumunun sonuçlarının büyük ölçüde belli olmasının ardından Çek Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus Lizbon Anlaşması karşıtlarının tutunacakları tek umut olarak kaldı.

Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski, İrlanda'nın kabul etmesi halinde Lizbon Anlaşması'nı onaylayacağını belirtmişti. Çek lider ise AB'nin yoğun siyasi baskısına rağmen bu konuda rengini belli etmedi.

İngiltere Bağımsızlık Partisi lideri Nigel Farage, Klaus'un mümkün olduğu kadar direnmesini istediklerini dile getirdi. Muhafazakar İngiliz lider David Cameron, iktidara gelmesi halinde Lizbon Anlaşması'nı bir kez daha referanduma götüreceğini vaat ediyor. İrlandalı 'hayır'cılar ise, burada savaşı kaybettiklerini, fakat İngiltere'de muhafazakarlar iktidara gelene kadar Klaus'un direnişe devam edeceğini umduklarını söylüyor.

Bu arda AB Komisyonu Başkanı Barroso da Polonyalı ve Çek liderlerden anlaşmayı bir an önce onaylamalarını istedi.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

title