Lisinia'ya Uluslararası Jüri Özel Ödülü

Lisinia'ya Uluslararası Jüri Özel Ödülü

BURDUR Lisinia Doğa Projesi, Tayvan'da düzenlenen 'bahçecilik' temalı Expo'nun Uluslararası Jüri Özel Ödülü'ne layık görüldü.

Lisinia'ya Uluslararası Jüri Özel Ödülü

BURDUR Lisinia Doğa Projesi, Tayvan'da düzenlenen 'bahçecilik' temalı Expo'nun Uluslararası Jüri Özel Ödülü'ne layık görüldü.


Tayvan'ın Taichung kentinde 2 Kasım 2018- 24 Nisan 2019 tarihleri arasında düzenlenen 'bahçecilik' temalı Expo'da yer alan Lisinia Bahçesi'ne, Uluslararası Jüri Özel Ödülü verildi. Lisinia Doğa Proje Sorumlusu Öztürk Sarıca, ödülü kazanmaktan ve Türkiye'ye getirmekten büyük gurur duyduklarını belirterek, "Lisinia projesi pek çok organizasyona Best Practice(en iyi pratik) projeler kapsamında çağrılıyor. Biz bu proje ile ülkemizi tanıtırken, gittiğimiz yerlere ülkemizin ve Burdur'un kültürünü, doğasını ve turizm faaliyetlerini taşımaya çalışıyoruz. Ülkemizin doğası, yaban hayatı, doğal hayatını mümkün olduğunca oradaki insanlara anlatmaya çalışıyoruz. Bu bakımdan özellikle uluslararası camiada gittiğimiz ya da şu ana kadar katıldığımız Expo'larda ödül alabilmek bizim için ayrı bir gurur kaynağı" dedi.


Antalya 2016 Expo Genel Sekreter Yardımcısı ve Lisinia Gönüllüsü Mücahit Şengül de Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği(AIPH) Genel Sekreteri'nin kendisini arayarak, Lisinia'nın Uluslararası Jüri Özel Ödülü'nü kazandığını bildirdiğini belirtti. Şengül, "Eylül ayında Türkiye'den 9 bin kilometre uzaklıkta bir bahçe kuruldu. Altı ay açık kalan bahçe 7 milyon kişi tarafından ziyaret edildi. Bahçede susuzluk teması, aromatik bitkilerin faydalarıyla Burdur, Türkiye ve Lisinia projeleri tanıtıldı" diye konuştu. Uluslararası bir jüriden ödül almanın önemli olduğunu vurgulayan Şengül, şöyle dedi:


"Uluslararası A Kategori Expo'lara örnek proje olarak müracaat ediyoruz. Önümüzde 2021 Katar Doha ve 2022 Hollanda Almera Expo'su ile 2024 Polonya Lodz Expo'su var. 2022 Hollanda Almera Expo'su bizden bilgi talep etti. Tanıtım dosyalarımızı geçen hafta gönderdik. Ayrıca B Expo'lara da doğrudan katılmak istiyoruz. 2021'de Çin Yangzhou ve 2022'de Avustralya Sidney Expo'larına müracaat ettik ve sonuçlanmasını bekliyoruz."


- Burdur

Kaynak: DHA