Teklifini Reddeden Liseli Kızı Sokak Ortasında Katleden Eski Sevgilinin Aldığı Cezaya Tepki Yağdı - Haberler
Haberi Paylaş

Teklifini Reddeden Liseli Kızı Sokak Ortasında Katleden Eski Sevgilinin Aldığı Cezaya Tepki Yağdı

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Bağcılar'da geçen yıl ayrıldığı kız arkadaşını, barışma teklifini kabul etmemesi üzerine öldüren genç, 18 yaşından küçük olduğu için 24 yıl hapis cezası aldı.

Bağcılar'da geçen yıl bir genç, barışma teklifini kabul etmeyen liseli eski kız arkadaşını sokak ortasında pompalı tüfekle öldürdü. 17 yaşındaki genç, son sözünde olay nedeniyle pişman olduğunun belirtti. Mahkeme heyeti, "Tasarlayarak kasten öldürme" suçundan olay tarihinde 18 yaşından küçük olması sebebiyle sanığı 24 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanığa verilen cezada "Haksız tahrik" ve "iyi hal" indirimi ise uygulanmadı.

Bağcılar'da Mehmet A.K.(17) 8 Şubat 2017 tarihinde pompalı tüfekle 16 yaşındaki Cansu Çaptı'nın karın bölgesine bir el ateş etti. Sağ karın bölgesinden yaralanan Çaptı Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı, ancak hayatını kaybetti.

Liseli Kızı Öldüren Eski Sevgili 24 Yıl Hapis Cezası Verildi

Mehmet A.K. da suçta kullandığı pompalı tüfek ile karakola gidip teslim oldu. Soruşturma kapsamında mahkemeye çıkarılan Mehmet A.K. tutuklanarak cezaevine konuldu. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı hazırladığı iddianamede gönül ilişkisi yaşadığı Cansu Çaptı'dan ayrılan Mehmet A.K.'nın tekrar barışmak istediği ancak yüz bulamadığı belirtildi.

Mehmet A.K.'nın olay günü yanında taşıdığı pompalı tüfek ile Cansu Çaptı'ya bir el ateş ettiği anlatılan iddianamede suçu kasten ve tasarlayarak işleyen şüpheli Mehmet A.K.'nın "Çocuğu veya beden veya ruh bakımından kendini savunmayacak kişiyi tasarlayarak öldürme" suçundan 18 yıldan 24 yıla kadar hapis isteniyordu.

Liseli Kızı Öldüren Eski Sevgili 24 Yıl Hapis Cezası Verildi

Bakırköy 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu Suça Sürüklenen Çocuk Sanık Mehmet A.K., ve taraf avukatları hazır bulundu. Öte yandan hayatını kaybeden Cansu Çaptı'nın annesi Fatma Çaptı da duruşmaya 'şikayetçi' sıfatıyla katıldı.

Anne Fatma Çaptı kızının sözlü ya da nişanlı olmadığını belirterek, "Kızım Lise 1. Sınıf öğrencisiydi. Kızım mezarda yatarken sanığın az bir ceza almasını istemiyorum. Hakettiği cezayı almasını istiyorum. Sokağa çıkıp kızımın yaşıtlarını gördüğümde hala dayanamıyorum. Olay sebebiyle ailem perişan oldu" ifadelerini kullandı.

Liseli Kızı Öldüren Eski Sevgili 24 Yıl Hapis Cezası Verildi

Şikayetçi Çaptı Ailesi'nin avukatı Orkun Ayhan da sanığın eylemi tasarlayarak gerçekleştirdiğinin sabit olduğunu belirterek, "Sanığın maktül ile sözlü olduğu yönündeki savunmalarının tanık ve müvekkilin beyanları ile doğru olmadığı ortaya konulmuştur. Sanık daha önce arkadaş olduğu maktul ile ayrılmasını hazmedemeyerek tasarlamak suretiyle eylemi gerçekleştirmiştir. Sanığın herhangi bir indirim maddesi uygulanmaksızın cezalandırılmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

Son sözü sorulan sanık Mehmet A.K. da "Olay nedeniyle pişmanım, tahliyemi istiyorum" dedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti sanık Mehmet A.K.'nın suç tarihinde 18 yaşından küçük olan maktül Cansu Çaptı'ya karşı tasarlayarak öldürme suçunun sabit olduğunu belirtti ve sanığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Eylemin maktulden kaynaklanan haksız bir tahrik altında gerçekleştirildiği sabit olmadığını belirterek, haksız tahrik hükümlerinin uygulanmasına yer olmadığına hükmeden mahkeme heyeti, sanığın suç tarihinde yaşını da dikkate alarak 24 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Sanığın savunmalarında pişman olduğunu beyan ettiğini, ancak sanığın geçmişi dikkate alındığında ceza indirimi sağlamaya yönelik savunmalar olduğu kanaatine varıldığını kararında belirten mahkeme heyeti, sanığın beyanı samimi bulmayarak "iyi hal" indirimi de uygulanmadı. Sanığın tutukluluk halinin de devamına karar verildi.

Teklifini Reddeden Liseli Kızı Sokak Ortasında Katleden Eski Sevgilinin Aldığı Cezaya Tepki Yağdı

Teklifini Reddeden Liseli Kızı Sokak Ortasında Katleden Eski Sevgilinin Aldığı Cezaya Tepki Yağdı
Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (64)
Adınızı Yazın:Keyfi yere adam vuran ömür boyu hapse mahkum olmalı. Ölen kız mezardan hiç çıkamayacak ama bu katil en kötü 41 yaşında aramızda olacak. HAKSIZLIK
121212:cezanın tamamı yatılmayacak
Adınızı Yazın:Katiller aşağıların en aşağılarındadırlar. Bir insanı hiç suçu olmadan hayattan koparıp sonra mahkemelerde de yalanlar söyleyip zulümlerini bir kez daha yapıyorlar. Onların ne bu dünyada ne de ahirette ateşten başka yerleri yok. Mahkemelerde artık hukuk devleti deyip hukukun satır aralarından katillerin az ceza almalarını kolaylaştırmasınlar. Kimse başıma gelmez demesin. Sonra her şey boş. Hukukumuzda Kısas sorunu çözülmeden daha çok can gider. Kısas da hayat vardır.
500