Liseli Kardeşlerden Hayat Kurtaracak "Biyonik" El

Liseli Kardeşlerden Hayat Kurtaracak "Biyonik" El

Liseli kardeşlerden hayat kurtaracak "biyonik" el 750 TL'ye hayat kurtaracak biyonik el Geliştirdikleri biyonik el ile hem bomba imha ekiplerine hem de cerrahlara kolaylık sağlayacaklar Biyonik el ile bir doktor Amerika'daki bir hastayı uçaktan yöntemle ameliyat edebilecekİSTANBUL -...

Liseli kardeşlerden hayat kurtaracak "biyonik" el
750 TL'ye hayat kurtaracak biyonik el
Geliştirdikleri biyonik el ile hem bomba imha ekiplerine hem de cerrahlara kolaylık sağlayacaklar
Biyonik el ile bir doktor Amerika'daki bir hastayı uçaktan yöntemle ameliyat edebilecek

İSTANBUL - İstanbul'da liseli Abdurrahman Ünal ağabeyi Musa Sadık Ünal 6 ayda Teletouch yani uzaktan dokunuş yöntemle 750 TL'ye biyonik el geliştirdi. Birinciliği göğüsleyen kardeşlerin projesinde hedef, bomba imhalarında ve ameliyathanelerde hatayı sıfıra indirmek.
Kartal İmam Hatip Lisesi öğrencisi iki kardeş Abdurrahman Ünal ve ağabeyi Musa Sadık Ünal hayat kurtaracak bir projeye imza atılar. Ünal kardeşler İstanbul Kemerburgaz Üniversitesinde gerçeklesen Robot Teknolojileri Öğrenci Proje yarışması Enformatik Bilimler kategorisinde Teletouch yani uzaktan dokunuş yöntemle geliştirdikleri biyonik el projesiyle birinciliği elde etti.
Uzay araştırmalarında da kullanılabilir
Mucit kardeşlerden Abdurrahman Ünal yapmış oldukları projede insan hatasını sıfıra indirgemeyi hedeflediklerini söyledi. Projelerinin can güvenliğinin yanı sıra bilim dünyasına da katkı sağlayabileceğini söyleyen Abdurrahman Ünal,"Projemizin amacı uzaktan el hareketlerini kopyalayıp robotumuzda aynı el hareketlerini yapmasını hayata geçirmek. Günümüzde çok fazla bomba patlaması oldu. Bomba imha ekipleri tarafında bazen önlenemeyen olaylar oluyor. Biz uzaktan kontrol ettiğimiz zaman can kaybını engellemeye çalıştık. Bunun dışında projemizi uzaktan ameliyatlarda ve uzay araştırmalarında kullanmayı planlıyoruz" dedi.
Titreme payı yok
Abdurrahman Ünal biyonik el sayesinde özellikle ameliyathanelerde yaşanan hataların önüne geçilecek nitelikte olduğunu belirterek;"Robotumuzda titreme payı olmadığı için ameliyatlarda çok daha kesin sonuçlar elde edilebilir. İnsan hatası sıfıra indirgenebilir. Bunun dışında Türkiye'deki bir doktor Amerika'daki hastasını ameliyat edebilir bu şekilde de uzaktan ameliyatlarda yol açıcı bir proje" dedi.

Kaynak: İHA