Lise Öğrencilerine Organ Bağışı Eğitimi

Lise Öğrencilerine Organ Bağışı Eğitimi

Karabük, (Dha)Karabük İl Sağlık Müdürlüğü, Organ Nakli Konusunda Öğrencileri Bilinçlendirmek Amacıyla Okullarda Seminer Düzenliyor. 'Organ ve Doku Nakli Haftası' Etkinlikleri Kapsamında Anadolu Öğre...

Lise Öğrencilerine Organ Bağışı Eğitimi

KARABÜK, (DHA)
KARABÜK İl Sağlık Müdürlüğü, organ nakli konusunda öğrencileri bilinçlendirmek amacıyla okullarda seminer düzenliyor.
`Organ ve Doku Nakli Haftası` etkinlikleri kapsamında Anadolu Öğretmen Lisesi`nin konferans salonunda düzenlenen seminerde, İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Dr. Kenan Karataş, organ naklinin önemine değindi. 2005 yılında Karabük`te 8 kişinin organ ve doku bağışı yaptığını belirten Dr. Karataş, bu gün Türkiye`de 12 adet kalp nakli, 18 adet karaciğer nakli, 30 adet böbrek nakli, 11 adet göz nakli, 21 adet de kemik iliği nakli yapılan merkez bulunduğunu söyledi.
2006 yılının ilk 10 aylık döneminde Karabük`te 2 kişinin organ bağışında bulunduğunu hatırlatan Dr. Karataş, organ ve doku bağışının nasıl yapılacağı, organ naklinde nelerin arandığı ve nasıl hareket edileceği konusunda bilgiler verdi. Dr. Karataş, ölen bir insanın toprağa gidecek olan organ ve dokularının bir hayat kurtaracağının unutulmaması gerektiğini sözlerine ekledi.