Lillikas: "Enerji Başlığını Veto Edeceğiz"

Lillikas: "Enerji Başlığını Veto Edeceğiz"

Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas, Avrupa Birliği'nin (AB), Enerji Başlığını Türkiye ile Müzakereye Açması Durumunda Veto Haklarını Kullanacaklarını Bildirdi.

Lillikas:

Kıbrıs Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas, Avrupa Birliği'nin (AB), enerji başlığını Türkiye ile müzakereye açması durumunda veto haklarını kullanacaklarını bildirdi.

Rum radyosunun haberine göre Yorgos Lillikas, Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Başkanı Yorgos Perdikis ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Rum yönetiminin bu yönde bir ''uyarıda'' bulunduğunu hatırlatarak, ''(Güney) 'Kıbrıs', Türkiye ile açılması söz konusu olan her 3 müzakere başlığıyla ilgili tutumunu ortaya koymuştu. Bu tutum, hem başkanlığın hem de komisyonun bilgisindedir'' dedi.

Şu anda enerji başlığının masada bulunmadığını belirten Lillikas, ''Enerji başlığının açılmasına yeltenilirse 'Kıbrıs' hükümeti veto edecek'' dedi.

Fransa'nın, Türkiye'nin müzakere başlıklarından ekonomik ve para birliği başlığının açılmasını engelleyeceği haberlerinin hatırlatılması üzerine Lillikas, ''Fransız hükümetinin böyle bir düşüncesi olduğunu'' söyledi ve Paris'teki temasları sırasında Fransız hükümetiyle bu konuyu görüştüğünü kaydetti.