Likya Haberleri

Likya haber, Likya son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Likya - 05.04.2021
Fethiye koylarında tematik sualtı tarih parkı için hazırlanan projeye 1 milyon lira destek
Çıralı, toplantıda, 3 milyon liralık yatırımla gerçekleştirilecek projenin GEKA'dan 1 milyon lira hibe aldığını, projeyle bölgenin yeni çekim merkezi olacağını söyledi Projeyle Fethiye koylarında gerçekleştirilecek tematik sualtı sergisiyle ilçenin tarihinin su altında canlandırılacağını ifade eden Çıaralı, "Fethiye'nin değerleri Kayaköy, Likya Lahitleri ve Amintas Kaya Mezarları su altında canlandırılacak.
Likya - 29.03.2021
Muğla'da "Antik Pedal" projesine GEKA'dan 1 milyon 294 bin lira destek
Türkiye'nin bisiklet turizmiyle orta vadede 4 milyar avroluk turizm geliri hedeflediğini dile getiren Kayhan, şunları kaydetti: "Ülkemizin kalkınma hedef ve öncelikleri ile uyumlu amaç ve faaliyetler içeren bisiklet turizmi odaklı Antik Pedal projesi, bölgesel kalkınmaya bütüncül katkı sağlayacaktır. Projeyle farklı coğrafi özellikteki alanlar, zorluk derecelerine ve sahip oldukları doğal ve kültürel kaynak değerlerine göre alternatif rotalar olarak belirlenecek. Rotalar belirlenirken bölgedeki Likya Yolu ve Evliya Çelebi gibi gezginlerin güzergahları, önemli tarihi olayların geçtiği noktalar göz önünde bulundurulacak.
Likya - 26.03.2021
FTSO, ücretsiz ekoturizm eğitimi verecek
Proje kapsamında Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Likya Salonu'nda 5-9 Nisan'da ücretsiz gerçekleşecek eğitime ekoturizm hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkesin katılabileceği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Eğitim kapsamında sürdürülebilir turizm, turizm-ekoloji ilişkisi, ekoturizmin tanımı, anlamı ve önemi, ekoturizm faaliyetlerinin içeriği, dünyada ve Türkiye'de ekoturizm, bölgede gerçekleştirilebilecek ekoturizm aktiviteleri, ekoturizmde devlet destekleri konuları işlenecek.
Likya - 09.02.2021
Prof. Dr. Havva İşkan Işık'a Patara'daki çalışmalarından dolayı "vefa plaketi" verildi
Patara Antik Kenti çalışmalarının uzun yıllardır sürdüğüne, hala yeni eserlere rastlanıldığına dikkati çeken Özkan, "Patara Antik Kenti öyle bir hazine ki Prof. Dr. Fahri Işık hocamız ve sonrasında Prof. Dr. Havva İşkan Işık hocamız, 1988'den beri kazı çalışmalarını sürdürüyorlar. Arkeoloji dünyasını aydınlatan Patara Antik Kenti'nde Deniz Feneri, Likya Birliği Meclisi Binası, Yol Kılavuz Anıtı ve çok sayıda antik mezarları binlerce yıl sonra yeniden aydınlığa çıkardılar.
Likya - 03.10.2020
Patara'da 2 bin 400 yıllık "mutfak" ve "kadın odası" bulundu
Arkeolojik kazılardan elde edilen bulgularda, insan yaşamına dair önemli izler bulunan Likya Birliği'nin başkenti Patara Antik Kenti'nde yapılan kazılarda bulunan eserler bilim dünyasını heyecanlandırıyor.
Likya - 24.09.2020
2020 Patara yılına özel Patara'nın kültürüne dair her şey
Patara'nın tarihsel önemi Patara'da yerleşimin M.Ö. 13. yüzyılda başladığı düşünülüyor. Coğrafi yapısı ve konumu itibarıyla doğal bir liman olan Patara, bu avantajıyla yüzyıllar boyunca önemini korudu. M.Ö. 168/167 yılından M.S. 43 yılına kadar Likya Birliği'nin başkenti olan şehir, bu tarihten sonra kaynaklarda Roma'nın eyaleti olarak geçiyor.
Likya - 12.09.2020
"Patara Yılı"nda, antik kentteki çalışmalar hızlandı
Bu yılın "Patara Yılı" ilan edilmesinin ardından Likya Birliği'nin başkenti Patara antik kentinde sürdürülen kazı çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, Türkiye İş Bankası 2016 yılından beri yapılan çalışmalara destek olmaya devam ediyor.
Likya - 22.08.2020
Son dakika haber... Patara Antik Kenti'nden senfonik ezgiler yükselecek
KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı Antalya Devlet Senfoni Orkestrasının, şef Oğuzhan Kavruk yönetiminde sahneleyeceği 'Patara Yılı Konseri' 27 Ağustos akşamı sanatseverlerle buluşacak.  Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; dünya müziklerinden örneklerin senfoni orkestrası eşliğinde icra edileceği konserde dünyaca ünlü DJ Burak Yeter ile 'La Casa de Papel' dizisinin müziğini seslendiren Cecilia Krull sahne alacak. Rus sanatçı Siniahrybava Tatsiana ile Hollandalı söz yazarı, yapımcı ve vokalist Allan Eshuijs da sahneyi paylaşacak diğer ünlü isimler olacak.   RESTORASYON SONRASI İLK KONSER   Antik Dönemde Likya Birliği'nin başkentliğini üstlenen Patara, şehir kapısından suyollarına, tiyatrosundan meclis binasına pek çok önemli kültür varlığına sahip.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Likya Haberleri | Likya Haber - Haberler - Sayfa 3 - Likya haberleri, son dakika likya haber ve gelişmeleri burada. Noel Baba Kuş Cenneti'nde bu yıl 2 flamingo ayrılmadı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 21.10.2021 20:53:49. #1.14#

title