Liderler Zirvesine İsrail Saldırısı Damga Vurdu

Liderler Zirvesine İsrail Saldırısı Damga Vurdu

İsrail Askerlerinin Türk Yardım Konvoyuna Saldırısı, İstanbul'da Düzenlenen Liderler Zirvesine Damga Vurdu.

Liderler Zirvesine İsrail Saldırısı Damga Vurdu

İsrail askerlerinin Türk yardım konvoyuna saldırısı, İstanbul'da düzenlenen liderler zirvesine damga vurdu. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, İsrail saldırısının "çifte suç" olduğunu belirtirken, telefonla arayan Ürdün Kralı Abdullah, "Hükümet ve halk olarak yanınızdayız" mesajı verirken, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ise, "Şehitlerin, her birinin ailesine bizim taziyemize lütfen iletin" sözlerini iletti.

-TÜRKİYE, RAMALLAH'DA 4 DAKİKA AYAKTA ALKIŞLANDI-

ANKA'nın edindiği bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün İstanbul'da başlayan AİGK/CICA kapsamında devlet başkanları ile bir araya geldi. Gül ile ilk olarak görüşen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Türkiye'ye destek mesajı vererek, Türk halkının giderek Arap dünyasında ve Filistin nezdinde yükselen itibarına bir örnek verdi. Abbas, Ramallah'da bin 800 kişinin katıldığı bir forumda yaptığı konuşma sırasında, Türkiye'nin adının geçtiği anda herkesin ayağa kalkarak 4 dakika kesintisiz alkışladığını dile getirdi. Abbas, İsrail'in sadece Gazz'ye değil, Batı Şeria'da da sınırlamalarının olduğunu, ayrıca İsrail'in Türk yardım konvoyuna saldırısını, hem uluslararası sularda yapılması, hem de sivil insanı yardım konvoyu olması nedeniyle "çifte suç" olarak nitelendirdi. Gül ise, Filistinliler arasındaki uzlaşıya dikkat çekerek, "Uzlaşı için gün bugündür" dedi ve "İsrail'e verilecek en iyi cevap da budur" vurgusunu yaptı.

-AZERBAYCAN HER FORUMDA TÜRKİYE'Yİ DESTEKLEYECEKTİR-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, daha sonra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya geldi. Şahdeniz anlaşmalarının imzalanmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Aliyev, bu anlaşmanın Türkiye ve Avrupa için güvenli bir gaz tedariki olacağını vurguladı. Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bölgesel gelişmeler ve Kafkaslar'daki süreçlerle ilgili değerlendirmelerde de bulundu. Gazze'de konusunda ise Aliyev, İsrail'in günahsız insanları öldürmesini kınadığını belirterek, "Azerbaycan, her forumda Türkiye'yi destekleyecektir" dedi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad da "Türk kardeşlerimizin yanındayız" diyerek, "Şehitlerin, her birinin ailesine bizim taziyemize lütfen iletin" ifadelerini kullandı.

-ÜRDÜN KRALI, GÜL'Ü TELEFONLA ARADI-

Gül, daha sonra Birleşmiş Milletler 64. Genel Kurul Bakanı El-Treki ile görüştü. Treki, BM Genel Kurul çalışmaları hakkında Gül'e bilgi verdi. BM Genel Kurulu'nun 8 Temmuz'da Filistin toplantısı yapacağını belirten Tereki, bu yılki toplantıya çeşitli ülkelerin çağrıldığını ve Türkiye'nin de bakan düzeyinde davet edildiğini söylediği öğrenildi. BM Genel Kurulu'nun Eylül ayında ise, "Bin yıl kalkınma hedefleri" toplantısı yapacağı, bu toplantıya 140'a yakın devlet başkanının katılmayı teyit ettiği, Gül'ün de katılacağını şifahen teyit ettiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Gül, BM Genel Kurul gündeminde, sadece siyasi konular değil, aynı zamanda kalkınma, ekonomi, iklim değişikliği gibi insanlığı ilgilendiren diğer konulara da aynı derecede ağırlık verilmesini istediği belirtildi. Görüşme sırasında Treki'nin, Gazze konusunda Türkiye'ye tam desteğini vurguladığı bildirildi.

Ürdün kralı Abdullah'ın da, Cumhurbaşkanı Gül'ü telefonla arayarak, Ürdün halkının destek ve dayanışmasını dile getirdiği, "Hükümet ve halk olarak yanınızdayız" mesajını Gül'e ilettiği öğrenildi.(ANKA)

(HMD/ÖMR)

Kaynak: ANKA