Libya'nın Sınır Komşularından Ateşkes Çağrısı

Libya'nın Sınır Komşularından Ateşkes Çağrısı

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Tunus Dışişleri Bakanı Hamis el-Cihinavi ile Cezayirli mevkidaşı Sabri Bukadum'un bir araya gelmesi Heyetler arası görüşme yapılması Tunus Dışişleri Bakanı Hamis el-Cihinavi'nin basın açıklaması Cezayir Dışişleri Bakanı Sabri Bukadum'un basın açıklaması Tunus ve Cezayir...

Libya'nın Sınır Komşularından Ateşkes Çağrısı

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:


Tunus Dışişleri Bakanı Hamis el-Cihinavi ile Cezayirli mevkidaşı Sabri Bukadum'un bir araya gelmesi

Heyetler arası görüşme yapılması

Tunus Dışişleri Bakanı Hamis el-Cihinavi'nin basın açıklaması

Cezayir Dışişleri Bakanı Sabri Bukadum'un basın açıklaması

Tunus ve Cezayir dışişleri bakanları, Tunus'un başkentinden, sınır komşuları Libya'daki çatışmaların bir an önce durması çağrısı yaptı.


Tunus Dışişleri Bakanı Hamis el-Cihinavi, ülkesini ziyaret eden Cezayirli mevkidaşı Sabri Bukadum ile başkent Tunus'ta ortak basın toplantısı düzenledi.


Cezayirli mevkidaşıyla Libya konusunu görüştüklerini belirten Cihinavi, şunları kaydetti:


"Cezayirli meslektaşımla, Libya konusunda askeri bir çözümün imkansız olduğu ve Libyalıların Birleşmiş Milletler'in (BM) ara buluculuğunda, dış müdahaleden uzak, kendi aralarında yapılacak bir müzakerenin tek çözüm yolu olduğu noktasındaki fikir birliğimizi vurguladık."


Cezayir Dışişleri Bakanı Bukadum ise ülkesi için en büyük sorunun şu dönemde Libya olduğunu belirtti.


Bukadum, "Bizler başka ülkelerin içişlerine karışmamayı prensip olarak kabul ediyoruz. Ancak Libya'daki durum, Tunus ve Cezayir'i de olumsuz şekilde etkileyebilir. Silahların dili susmalı ve BM gözetiminde müzakere masasına dönülmeli." diye konuştu.

Kaynak: AA