Son dakika haberi! Petrol ve altın fiyatları yükseldi

Son dakika haberi! Petrol ve altın fiyatları yükseldi

Son dakika haberi! Petrol ve altın fiyatları yükseldi
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi

Son dakika haberlerine göre Libya'nın petrol üretimini azaltmasının ardından, ülkenin Ulusal Petrol Kurumu'nun (National Oil Corporation - NOC), Hariga limanından ihracatı durdurmasının ardından petrol fiyatları yükseldi.

 Libya'nın petrol üretimini azaltmasının ardından, ülkenin Ulusal Petrol Kurumu'nun (National Oil Corporation - NOC), Hariga limanından ihracatı durdurmasının ardından petrol fiyatları yükseldi.

Kurum'dan yapılan açıklamada, ülkede petrol üretiminin günde 1.0 milyon varilin altına düşmesi sonrasında, Libya Merkez Bankası'nın fonlamayı durdurmasına bağlı olarak, petrol ihracatının durdurulmak zorunda kalındığı belirtildi.

Küresel emtia piyasalarındaki spot işlemlerde;Brent petrol yüzde 0.05 artışla 66.61 dolar,Batı Teksas yüzde 0.22 düşüşle 63.38 dolar,altın yüzde 0.37 artışla 1,777.98 dolar,gümüş yüzde 0.96 artışla 26.08 dolar,bakır yüzde 1.52 artışla 9.322.00 dolar,platin yüzde 0.30 düşüşle 1,207.87 dolar,paladyum yüzde 1.78 düşüşle 2,762.30 dolar düzeyindeydi.İç piyasada, gram altın 463 liraya, çeyrek altın 761 liraya, Cumhuriyet altını da 3,046 liraya yükseldi.ALB Forex günlük tarımsal emtia bülteninde, ABD ile Çin yönetimlerinin, iklim değişikliğiyle daha fazla mücadele etme ihtiyacına vurgu yapan ortak bir açıklamaya imza attıklarına işaret edilerek, şöyle denildi: "Amerika Birleşik Devletleri'ndeki önemli büyüyen bölgelerdeki olumsuz hava koşulları ve fon alımı piyasayı desteklediğinden, Chicago mısır vadeli işlemleri Pazartesi günü yüzde 1'den fazla artarak geri döndü."Dünyanın en büyük mısır üreticilerinden ve en büyük ikinci ihracatçısı olan Brezilya'da şirketler azalan arz ve yükselen fiyatlar nedeniyle ithalata yöneliyor. Brezilya Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre ithalat Ocak-Mart döneminde önceki yıla kıyasla yüzde 90 yükseldi."Buğdayda, yükselen trend üzerinde hareket devam ediyor. 660 dolar direnç bölgesinde işlem gören ve hafif satışların izlendiği buğdayda, bu bölgenin aşılması durumunda 670/675 dolar direnç seviyeleri sıralı olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde 650/645 dolar destek seviyeleri takip edilebilir."Şeker fiyatı şubat ayından gelen düşüş eğilimini sonlandırmış ve yükselen kanal trendi oluşturmuş durumda. Dün 16.80 dolar direncini aşamayıp 16.25 dolar seviyelerine kadar geri çekilme görülen şeker fiyatı bugün yükseliş eğiliminde. Yükseliş hareketinin devam etmesi halinde 16.80 dolar seviyesi yeniden test edilebilir. Aksi durumda 16.50 seviyesi destek konumunda bulunuyor. MACD güçlü görünüm sergiliyor."Kakao fiyatı düşen kanal trendi içerisindeki hareketini sürdürüyor. Dünden beri 2471/2512 dolar bandı arasında yön tayin etmeye çalışan fiyat, bandı yukarı yönlü kırması halinde 2557 dolar seviyesi bir sonraki direnç seviyesi olarak takip edilebilir. Bandı aşağı yönlü kırması halinde ise 2446 dolar seviyesi bir sonraki destek olarak izlenebilir. RSI aşırı alım bölgesi direncine yaklaşmış durumda.

"Kahvede, yükseliş ivmesi korunuyor. 132.90 dolar seviyesinden gelen satış baskısı ile 128.75 dolar bölgesinden destek bulan ve düşüş trendi üzerindeki kalıcı hareketini koruyan kahvede, 130.40 seviyesinin aşılması durumunda 132.90 dolar direncine doğru yeniden bir yükseliş hareketi yaşanabilir. 128.75 dolar seviyesi altına geçilmesi durumunda satışların ön plana geçmesine karşı dikkatli olmakta yarar var."


Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title