Libya Lideri Kaddafi Fransa'da

Libya Lideri Kaddafi Fransa'da

Libya Lideri Muammer Kaddafi, 5 Gün Sürecek Resmi Bir Ziyaret İçin Fransa'ya Geldi. Kaddafi'nin Fransa'ya Gelişi, Başta Muhalefetteki Sosyalist Parti Olmak Üzere Çeşitli Sivil Toplum Örgütleri Tarafından Tepkiyle Karşılandı.

Libya Lideri Kaddafi Fransa'da

Libya lideri Muammer Kaddafi, 5 gün sürecek resmi bir ziyaret için Fransa'ya geldi. Kaddafi'nin Fransa'ya gelişi, başta muhalefetteki Sosyalist Parti olmak üzere çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından tepkiyle karşılandı.

Beş gün sürecek resmi ziyaret için Fransa'ya gelen Libya lideri Kaddafi, Paris'teki devlet konuk evine yerleşti. Libya lideri, her gittiği ülkeye yanında götürdüğü özel çadırını kurma geleneğini Fransa'da da sürdürdü. Kaddafi, kendisini ziyarete gelenleri, devlet konuk evinin bahçesine kurdurduğu çadırda kabul edecek. Kaddafi, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'le görüşmek üzere Elysee Sarayı'na gelişinde de, alışılmışın dışında bir yöntem uyguladı. Fransa'da, ülkeye gelen yabancı devlet başkanları

genel olarak Fransa tarafından tahsis edilen araçlarla Elysee Sarayı'na gelirken, Kaddafi Elysee'ye beyaz bir limuzinle kendisi geldi. Sarkozy tarafından Elysee Sarayı'nın avlusunda karşılanan Kaddafi, Sarkozy'le görüşmesine 40 dakika rötarlı geldi. Kaddafi ile beraberindeki heyet Sarkozy ile 45 dakika kadar görüştü. Kaddafi saraydan ayrılırken, kendisini bekleyen medya mensuplarının tüm ısrarlarına rağmen açıklama yapmadı. Öte yandan Kaddafi'nin ziyareti Fransızlar'ı ikiye böldü. Başta muhalefetteki

Sosyalist Parti olmak üzere çeşitli sivil toplum örgütleri Kaddafi'nin resmi olarak Fransa'yı ziyaret etmesini eleştirdi.

Kaddafi, ziyareti çerçevesinde başta Fransa Meclis Başkanı olmak üzere çok sayıda parlamenterle bir araya gelecek. Kaddafi'nin ziyaretinin asıl amacının, başta Airbus olmak üzere askeri savaş uçağı satın almak ve Fransa ile nükleer enerji santralı kurulması konusunda anlaşma yapmak olduğu öngörülüyor. Fransa'nın, Kaddafi'nin resmi ziyareti dolayısıyla Libya'ya 3 ila 5 milyar euro arasında çeşitli materyal satması da konuşuluyor.

(TS-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA