Libya'daki Olaylar

Libya'daki Olaylar

Libya'da onlarca sivilin, Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi (TM) tarafından desteklenen General Halife Hafter'e bağlı güçlerin ve ülkede bulunan farklı silahlı grupların yargısız infazı tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bildirildi.

Libya'daki Olaylar

'da onlarca sivilin, Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi (TM) tarafından desteklenen General 'e bağlı güçlerin ve ülkede bulunan farklı silahlı grupların yargısız infazı tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bildirildi.


İnsan Hakları Dayanışma Örgütü tarafından yapılan yazılı açıklamada, 23 Aralık'tan beri 29 kişinin Hafter'e bağlı güçler tarafında yargısız infaz edildiği belirtildi.


Bugüne kadar TM'den ve Hafter'den işlenen bu suçlarla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadığı kaydedilen açıklamada, TM'nin ve Hafter'e bağlı güçlerin suskunluğu ile işlenen suçların durdurulması için harekete geçmemelerinin ve faillerin yargılanmamasının suça ortak olmakla aynı seviyede olduğu dile getirildi.


Açıklamada, silahlı grupların kentinde evlere baskın düzenlediği ve insanları kaçırdığı yönünde gelen bilgiler nedeniyle örgütün, yargısız infaz kurbanlarının sayısının artmasından endişe ettiği aktarıldı.


Açıklamada ayrıca örgütün, Birleşmiş Milletler (BM) Libya Destek Misyonu'nun hakkında tutuklama kararı bulunan komutan Mahmud el-Verfeli'yi 'ne (UCM) teslim etmesini istemesini desteklediği vurgulandı.


Geçen hafta, Verfeli'nin Bingazi'de eli bağlı 7'den fazla kişiyi infaz ettiği yönünde görüntü sosyal medyada yayınlanmıştı.


BM Libya Destek Misyonu 25 Ocak'ta, Hafter'e bağlı güçlerden, hakkında tutuklama kararı bulunan komutan Mahmud el-Verfeli'yi UCM'ye teslim etmesini istemişti.


UCM Savcısı Fatou Bensouda, Ağustos 2017'de, Libya'nın Bingazi kenti ve çevresinde bir yıl içinde 7 vakada 33 kişinin ölümünden sorumlu olduğu ve savaş suçu işlediği iddiasıyla Mahmud el-Verfeli hakkında tutuklama kararı verildiğini açıklamıştı.


UCM'den 13 Eylül 2017'de yapılan açıklamada da Verfeli'nin mahkemeye teslim edilmesi talebi yinelenmişti.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler