Libya'da Bulgar Hemşirelerin Ölüm Cezasına Çarptırılması

Libya'da Bulgar Hemşirelerin Ölüm Cezasına Çarptırılması

Belçika Hemşireler Federasyonu Başkanı Michel Dumont ve Bazı Hemşireler Temsilcisi, Libya'da Ölüm Cezası Verilen 5 Bulgar Asıllı Hemşire ve 1 Filistin Asıllı Doktora Destek Amacıyla Elektronik Ortamda Toplanan İmzaları ve Söz Konusu Hemşireler ve Doktorla İlgili Geniş Bir Dosyayı Belçika Parlamentosu'na Teslim Etti.

Libya'da Bulgar Hemşirelerin Ölüm Cezasına Çarptırılması

Belçika Hemşireler Federasyonu Başkanı Michel Dumont ve bazı hemşireler temsilcisi, Libya'da ölüm cezası verilen 5 Bulgar asıllı hemşire ve 1 Filistin asıllı doktora destek amacıyla elektronik ortamda toplanan imzaları ve söz konusu hemşireler ve doktorla ilgili geniş bir dosyayı Belçika Parlamentosu'na teslim etti.

Belçika Hemşireler Federasyonu tarafından toplanan ve bugün parlamenterler Annemaril Lizin ve Hermand De Croo'ya teslim edilen imza ve belgelerin yarın Brüksel'de bulunan Libya Büyükelçiliği'ne teslim edileceği bildirildi. İmzaların teslimi ile ilgili düzenlenen basın toplantısında Bulgaristan'ın Belçika Büyükelçisi Chrissto Gueorguiev ve bazı Belçika milletvekili ve senato üyeleri de hazır bulundu. Kısa bir açıklamada bulunan De Croo, "Konuyu, geçen yıl sayın Muammer Kaddafi ile görüştüm. Belçika Dışişleri Bakanlığı da konuyla ilgili endişelerini dile getirdi. Libya Dışişleri Bakanlığı'ndan destek gördüm. Bu tür dayanışmaları destekliyorum. Doktor ve hemşirelerin serbest bırakılmasını diliyorum" dedi.

Belçika Hemşireler Federasyonu Başkanı Michel Dumont ise, "Bu karar adil değildir. O insanların Libya'daki hastanede AIDS bulaştırdıklarına dair bir kanıt yoktur. Serbest bırakılmaları için Belçika Meclisi'nden destek bekliyoruz. Orada bulunan ölüm cezasına çarptırılmış meslektaşlarımıza destek vermeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Bu arada, hemşirelerden birinin katılımcıların yakalarına "Yalnız Değilsiniz" yazılı kurdeleler bağlaması da dikkat çekti.

Hermand De Croo ve senatörlerin de imza atmasının ardından, Libya'da bulunan tutsak doktor ve hemşirelerin hapishane ve mahkeme fotoğrafları gösterildi ve basın toplantısı sona erdi.

(MC-AK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA