Libya'da Alıkonulan 9 Türk'ün Serbest Bırakılması

Libya'da Alıkonulan 9 Türk'ün Serbest Bırakılması

Libya'da Alıkonulan 9 Türk'ün Serbest Bırakılması
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Libya'da serbest bırakılan 9 Türk vatandaşından 6'sı memleketleri Adana'ya dönerek ailelerine kavuştu İşçilerden Yılmaz: ''Ailemize kavuşacağımız için çok mutluyum, başta Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim''

Libya'nın Bingazi kenti yakınlarında 16 gündür bir grup asker tarafından alıkonulan ve dün Dışişleri Bakanlığının girişimleri sonucu serbest bırakılan 9 Türk vatandaşından 6'sı memleketleri Adana'ya dönerek ailelerine kavuştu.

Şakirpaşa Havalimanı'nda uçaktan indikten sonra yakınlarıyla buluşan Ethem Yılmaz, Mehmet  Sağlam, Erdinç Artar, Mustafa Can, Mehmet Ali Göktaş ve Sezer Yıldırım büyük sevinç yaşadı. 

 Ethem Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Libya'da askerler tarafından 9 arkadaşıyla birlikte 16 gün boyunca alıkonulduklarını ancak uzun bir aranın ardından serbest bırakılmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere serbest bırakılmalarında emeği olan herkese teşekkür eden Yılmaz, "Orada bize kötü davranmadılar. Bizimle ilgilendiler. İlk 15 gün can güvenliğimiz nedeniyle dışarı çıkartmadılar. Sonunda serbest bırakıldık. Ailemize kavuşacağımız için çok mutluyum, başta Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim" diye konuştu.

Mustafa Can ise Libya'da en çok küçük kızı Büşra'yı özlediğini ve ona kavuştuğu için çok mutlu olduğunu belirterek Türk devletine, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Libya hükümetine teşekkür etti.

Sezer Yıldırım da ajan suçlamasıyla Libya'da askerler tarafından alıkonulduklarını belirterek "Bir kaç gün sonra temiz olduğumuz anlaşıldığında 14 günlük bir misafirliğimiz oldu. Ondan sonra sağlam bir şekilde ülkemize dönmemiz için her iki tarafta yardımcı oldu. Herhangi bir zorlukla karşılaşmadık. Yalnız birinci gün ölüm korkumuz vardı. Çünkü ajanlık suçlamasıyla direk öldürebiliyorlardı" ifadelerini kullandı.

 

-Olay

Libya'yı terk etmek üzere 31 Ekim'de Bingazi'den Misurata'ya gelmek üzere yola çıkan 9 Türk vatandaşı, yola çıktıktan kısa bir süre sonra bir grup asker tarafından alıkonulmuştu.

Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Çağrı Merkezini 3 Kasım'da arayan bir vatandaşın, Bingazi'de bir restoranda çalışan yakınlarından haber alamadıklarını bildirmesi üzerine Dışişleri Bakanlığı yetkilileri harekete geçmişti. - Adana

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title