Leyleğin Kanadına Verici Takan Bilim İnsanlarına 12 Bin Liralık Fatura Geldi

Leyleğin Kanadına Verici Takan Bilim İnsanlarına 12 Bin Liralık Fatura Geldi

Polonyalı kuş bilimciler tarafından vericiyle takip edilen leyleğin kanatlarındaki sim kart Mısır'da çalınınca bilim insanlarına 12 bin liralık cep telefonu faturası geldi.

Leyleğin Kanadına Verici Takan Bilim İnsanlarına 12 Bin Liralık Fatura Geldi

Polonyalı zoologlar, Kajtek ismini verdikleri leyleğin kanadına GPS cihazı takarak gökyüzüne bıraktı. Bilim insanlarının leyleğin göç yolunu takip etmek için uyguladıkları sistem uzunca bir süre çalıştıktan sonra Afrika'da sinyalini kaybetti, sebebi ise sonrada anlaşıldı.

SİNYALİ MISIR'DA KESİLDİ

Polonya, Ukrayna, Romanya, Türkiye, Suriye, Lübnan, İsrail ve Mısır üzerinden 52 günde 6154 km kat eden leylek, Sudan'daki varış noktasına ulaştı. Leyleğin Polonya'ya dönüş yolculuğunda bilinmeyen sebeplerle Mısır civarında sinyali kesildi.

12 BİN LİRA FATURA GELDİ

Uzun süre leylekten bir haber bekleyen bilim insanları günler sonra gelen 2300 euro'luk (12 bin lira) fatura ile neye uğradıklarını şaşırdı. Daha sonra anlaşıldı ki Mısır'da yaşayan birisi leyleğin kanadından sim kartı söküp günlerce telefon konuşması yapmıştı. Projeyi yürüten Ecologic Group çalışanları hem büyük bir şaşkınlık yaşadı hem de projenin yarım kalması yüzünden operatör firmaya ilgili şahsın bulunması için şikayette bulundu.

YORUMLAR (14)

  • YAV HEE HEE:
    Leylek uçarken sinyal alınmış da adam telefonla konuşurken sinyal alınamamış mı? Sinyal kesilince hattı iptal ettirememişler mi?
    GÜRKAN: Leyleğe sim kart ile birlikte takılan Takip cihazı üzerinden nerede olduğu izleniyor. Sim kartı takip cihazından çıkartmış olacak ki kendi telefonuna takmış olduğu için sinyal kesilmiş. Bu nedenle izleme yapamamışlardır.
  • LEYLEKSABRİ:
    yalan haber olasılığı yüksek sadece data hattı yeterli olur neden sesli görüşmeye açık leylek le seslimi görüşüyorlar "abi mısırdayım mısır birazdan somaliye gidecegim"
Tüm 14 yorumu okumak için tıklayın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.