Leonardo da Vinci'nin İsa Peygamber Tablosu, 450 Milyon Dolara Satılarak Rekor Kırdı
BBC

Leonardo da Vinci'nin İsa Peygamber Tablosu, 450 Milyon Dolara Satılarak Rekor Kırdı

Leonardo Da Vinci'nin, yakın zamana kadar gerçek olmadığı düşünülen Salvador Mundi (Dünyanın Kurtarıcısı) adlı İsa Peygamber tablosu, 450,3 milyon dolara alıcı bularak bir rekora imza attı. İlk sahibi tabloyu 60 dolara satın almıştı.

16. yüzyılda yaşamış olan ünlü İtalyan ressam ve bilim insanı Leonardo da Vinci'nin Salvador Mundi (Dünyanın kurtarıcısı) adlı İsa Peygamber tablosu, düzenlenen açık artırmada 450,3 milyon dolara satılarak rekor kırdı.

500 YILLIK ESERE REKOR FİYAT

500 yıllık eser, ABD'nin New York kentinde düzenlenen müzayedede satıldı. 450,3 milyon dolarlık satış tutarı, bugüne kadar bir açık artırmada bir sanat eseri için ödenen en yüksek tutar.

SATIŞ ALKIŞLARLA KARŞILANDI

Dünyanın en büyük müzayede firmalarından birisi olan Christie's tarafından düzenlenen açık artırmanın sonlanmasıyla birlikte, müzayede salonundakiler satışı alkışlamaya başladı. 1519'da ölen Leonardo da Vinci'nin 20'den az eseri günümüze kadar gelebilmiş durumda.
Da Vinci'nin, özel bir koleksiyona gidecek olan 'Dünyanın Kurtarıcısı' tablosunu 1505 yılından sonra yaptığı düşünülüyor.

20 DAKİKADA SATILDI

Açık artırmada verilen son teklif fiyatı 400 milyon dolar oldu. Müzayede ücretleriyle birlikte tablonun satış fiyatı 450,3 milyon dolar olarak belirlendi. Açık artırmayı kazanan kişinin kimliği açıklanmadı. Telefonlar üzerinden yürüyen teklif açık artırma süreci neredeyse 20 dakika sürdü.

Tabloda İsa Peygamber bir eli havada, diğer elinde ise cam bir küre tutarken tasvir ediliyor.

İLK FİYATI 60 DOLARDI

Tablo 1958'de Londra'da düzenlenen bir açık artırmada 60 dolara satılmıştı. O yıllarda tablonun Leonardo da Vinci'ye değil, ünlü ressamın eserlerinden esinlenen birisine ait olduğu sanılıyordu.
SAHTE OLDUĞUNU DÜŞÜNENLER VAR

BBC sanat muhabiri Vincent Dowd, bugün dahi "Dünyanın Kurtarıcısı" tablosunun da Vinci'ye ait olmadığını düşünen kesimler olduğunu söylüyor. Ancak müzayede şirketi Christie's eserin orijinal bir da Vinci tablosu olduğunu ifade ediyor ve tabloyu "21. Yüzyılın en büyük yeniden keşfi" olarak tanımlıyor.

Tablo 2005 yılında yeniden ortaya çıkmış ve 'Kayıp Leonardo' lakabı takılmıştı. Dört yıl önce tablo, açık artırma olmaksızın özel bir satışta bir Rus koleksiyoncu tarafından 127,5 milyon dolara alınmıştı.

BBC