LENİN HABERLERİ

Lenin haber, Lenin son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Lenin - 23.12.2017
'Türkiye, Soğuk Savaş'ta Sovyet Baskısından Güçlü Çıktı"
1920'li yıllarda Türkiye ile SSCB arasında dost ilişkilerin sürdüğünü ifade eden Hesenli, "Sovyetler'in Bolşevik Devrimi'nden sonra Türkiye ve İran'ın Bolşevikleşmesini istiyordu. Erzurum'da milli mücadelenin başladığı ilk zamanda, Lenin başta olmak üzere Sovyet yönetimi, bunu Ekim Devrimi'nin başlangıcı gibi değerlendirdi.
Lenin - 18.12.2017
Dünyada 2017 Böyle Geçti (3)
24 Mayıs Brezilya'nın kuzeydoğusundaki bir madende 1,3 metre uzunluğunda ve 272 kilogram ağırlığında zümrüt bulundu. 25 Mayıs Ekvador'da devlet başkanı seçilen Lenin Moreno, Rafael Correa'dan görevini devralarak ülkenin yeni lideri oldu.
Lenin - 18.12.2017
Dünyada 2017 Böyle Geçti (2)
Ekvador'da seçimde oyların yüzde 51'ini alan iktidardaki sol partinin adayı Lenin Moreno, yeni devlet başkanı oldu.
Lenin - 14.12.2017
Ekvador'da Devleti Başkan Yardımcısına Hapis Cezası
Hem eski Devlet Başkanı Rafael Correa'nın hem de halihazırdaki Devlet Başkanı Lenin Moreno'nun yardımcılığını yapan Glas'ın amcası ve diğer 3 kişiyle Oberdecht'in ABD Adalet Bakanlığı ile yıl başında yaptığı adli uzlaşma kapsamında Ekvador'da yetkililere dağıttığını itiraf ettiği 33,5 milyon dolarlık rüşvete aracılık ettiği belirtildi.
Lenin - 12.12.2017
Kırgız Yazar Aytmatov 89. Doğum Yılında Anıldı
Eserleri 150'nin üzerinde dile çevrilen yazar ve devlet adamı Aytmatov, 1963'te Lenin Ödülü'nü aldı.
Lenin - 16.11.2017
Türkiye Gündemi ve Gelecek Vizyonu" Paneli
Durum tespiti yapmak için bu konuları dile getirdiğini belirten Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugün bize diyorlar ya 'AK Parti Atatürkçülüğe mi kayıyor?' Hayır, AK Parti Türkiye'yi normalleştiriyor. Yani AK Parti, Cumhuriyeti, Mustafa Kemal Atatürk'ü ve AK Parti'ye kadar gelen süreç içindeki anormallikleri normal bir zemine taşıyor. Mustafa Kemal Atatürk'ü, birilerinin tanrısallaştırma, mitolojik bir kahramana, bir Yunan tanrısına dönüştürme çabasının yerine, Mustafa Kemal'i Cumhuriyetin kurucu önderi, Kurtuluş Savaşı'nın mareşali ve bu milletin bir değeri olarak doğru bir yere yerleştiriyor. Mustafa Kemal Atatürk'ün de Cumhuriyetin de 1938'e kadar olan sürecin de son derece rasyonel, duygu dilinden uzak bir zeminde tekrar okunması ve değerlendirilmesi gerekiyor. AK Parti'nin yaptığı budur." "Abdulhamit Han da bizim, Vahdettin de" Türkiye'nin kaybettiği hafızasını yeniden inşa ettiğini vurgulayan Ünal, şunları söyledi: "Moskova'ya gittim. Moskova Savaş Müzesi'ni gezdirdiler bana iki saat. Bir profesör anlatarak uzun uzun... Orada gördüğüm şey tam buydu. Bugünkü Rusya'nın ne Çarlık ile bir sorunu var, ne de 1917 Bolşevik Devrimi ile bir sorunu var. Lenin, Stalin, Kruşçev, Gorbaçov, Yeltsin ile bir sorunu yok.
Lenin - 15.11.2017
Ekvador'da Eski Başkan Yardımcısı, Oberdecht Davasında Yargılanacak
Glas, 2013 yılından bu yana Devlet Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyordu. En son şubat ayında yeniden göreve seçilen Glas, hakkında ortaya atılan iddiaların ardından Devlet Başkanı Lenin Moreno ağustosta görevden alınmıştı.
Lenin - 13.11.2017
Haftanın Tarihine Bakış
1993- Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Lenin Müzesi'ni kapattı.
Lenin - 7.11.2017
Analiz - Bolşevik Devrimin 100. Yılında Rusya
Eski Rus takvimine göre 24-25 ekime fakat modern takvime göre 6-7 kasıma tekabül eden Bolşevik devrim, dış politikada Rusya'nın Birinci Dünya Savaşı'ndan büyük kayıplarla çekilmesine neden olurken, içeride ise beş yıl sürecek olan bir sivil savaşı başlatmıştı. Vladimir İlyiç Ulyanov, ya da devrimci mahlasıyla bildiğimiz Lenin önderliğindeki Bolşevikler Rus Sivil Savaşı'nı kazanarak iktidara yürümüş ve 20.
Lenin - 6.11.2017
Rus Devrimi Hakkında Ne Kadar Bilgi Sahibiniz?
Şubat'ta Çarlık rejimine son verildi, Ekim'de ise Vladimir Lenin önderliğinde Bolşevikler dünyanın ilk komünist devrimini gerçekleştirdi.
Lenin - 6.11.2017
Haftanın Tarihine Bakış
1917- Bolşevik Ekim Devrimi (eski Rus takvimine göre Ekim 25): Lenin ve Troçki, Petograd'da kontrolü ele geçirdi.
Lenin - 23.10.2017
Haftanın Tarihine Bakış
25 Ekim 1917- Lenin önderliğindeki Bolşevikler, gücü tamamen ele geçirdi.
Lenin - 3.10.2017
Ekvador Devlet Başkanı Yardımcısı Glas Tutuklandı
Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, ağustosta Glas'ın yetkilerini elinden almıştı.
Lenin - 2.10.2017
Haftanın Tarihine Bakış
Tarih, coğrafya ve astronomiye yakın ilgisi olan Çelebi, bu alanlarda önemli eserler yazdı. Tarihle ilgili "Fezleke" adlı eserinin yanı sıra coğrafya alanında Cihannüma ile Osmanlı devletinde bu konuda çığır açtı. Katip Çelebi'nin en ünlü eseri "Keşfü'z-Zünun an Esamü'l-Kütübi ve'l-Fünun" ise Batı'da büyük yankı buldu. Çelebi'nin bibliyografya sözlüğü niteliğindeki eserinde 14 bin 500 kitap ve risalenin adı ile yazarı alfabetik düzende yer aldı.
Lenin - 16.9.2017
Ekvador Devlet Başkanı Moreno'dan Selefine "Gizli Kamera" Suçlaması
Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, selefini odasına gizli kamera yerleştirmek ve böylece kendisini uzaktan gizlice izlemekle suçladı.
Lenin - 1.9.2017
Yurt Dışında Kurban Bayramı
Lenin meydanında kılınan bayram namazına iktidar partisinin cumhurbaşkanı seçimlerindeki adayı Sooronbay Ceenbekov, milletvekilleri, bazı Müslüman ülkelerin büyükelçileri katıldı.
Lenin - 18.8.2017
İspanya'daki Terör Saldırısına Tepkiler
Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno ve Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto sosyal medya hesaplarından paylaştıkları mesajlarda, Barcelona'yı kana bulayan terör eylemlerini kınadı.
Lenin - 3.8.2017
Ekvador'da Başkan Yardımcısı'nın Yetkileri Elinden Alındı
Ekvador'da Devlet Başkanı Lenin Moreno, Başkan Yardımcısı Jorge Glas'ın yetkilerini elinden aldı.
Lenin - 2.8.2017
Kırgızistan'da Valiyi Rehin Alma Davasında Karar
Bişkek Lenin Mahkemesi, "ölümle tehdit etmek" ve "devlet görevlilerine karşı koymak" suçlarından beraatına karar verdiği Caparov'u, "kişiyi zorla alıkoymak" suçundan ağırlaştırılmış 11 yıl 6 ay hapse mahkum etti.
Lenin - 2.8.2017
Dha Yurt Bülteni-9
GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ ---------------------------- Çocukların bisikletlerini alması Valinin bisiklet sürmesi Vali ve belediye başkanının konuşması Çocuklarla röportaj Genel ve detay görüntüler Haber Ahmet SOYDOĞAN-Kamera: Mustafa KANLI-GAZİANTEP, GÖRÜNTÜ BOYUTU: 300 MB ================================================== Türk dağcılar Korjenevskaya Dağı'na tırmandı   TÜRKİYE Dağcılık Federasyonuna bağlı 8 kişilik dağcı ekibi Tacikistan-Çin sınırında bulunan 7 bin 105 metre yüksekliğindeki Korjenevskaya Dağı'na tırmandı. Adilcevazlı olan TDF Teknik Kurul Üyesi ve Antrenörü Adem Gül, başarılı bir tırmanış yaptıklarını söyledi.  Türkiye Dağcılık Federasyonu'na bağlı dağcılar Esin Handal Arslan, Cemal Zerepcan, Mustafa Aksoy, Yıldırım Seçmen, Müslüm Öndeş, Cihan Yıldırım ve Serdal Televi'den oluşan dağcı ekibi, TDF Teknik Kurul Üyesi ve Antrenörü Adem Gül öncülüğünde, aklimatizasyon tırmanışları kapsamında 26 Temmuz'da Tacikistan-Çin sınırında bulunan 7 bin 105 metre yüksekliğindeki Korjenevskaya Dağı'nın zirvesine başarılı bir tırmanış gerçekleştirdi. Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) Teknik Kurul Üyesi ve Antrenörü Adem Gül, yurtdışındaki tırmanışlardan birini daha başarıyla tamamladıklarını söyledi. Gül, "Daha önce ekibimizle birlikte Kırgızistan'daki Pamir Dağları silsilesinin en yüksek doruklarından olan Peak Lenin Dağı'na başarılı bir tırmanış gerçekleştirmiştik.
Lenin - 31.7.2017
Uludağ'da Bilimsel Festival
Etkinliğin son konferansını ise Suriyeli Kozmonot Muhammed Ahmet Faris verdi. 'Uzay: Sonsuzluğun Hikâyesi' sunumuyla katılımcıları uzay yolculuğuna ilişkin bilgilendiren Faris, uzayda geçirdiği 7 gün, 23 saat 8 dakikayı en ince ayrıntılarıyla bilimseverlerle paylaştı. 'Sovyetler Birliği Kahramanı' ve 'Lenin Nişanı'na layık görülen, Hafız Esad'ın elinden 'Suriye Kahramanı' nişanı alan ve ülkesinde çıkan savaşın ardından Türkiye'ye sığınan Faris, katılımcılar tarafından soru yağmuruna tutuldu.
Lenin - 1.7.2017
Temmuz 2017 Dünya Gündemi
Türkiye Dağcılık Federasyonu'na bağlı bir grup dağcı, Kırgızistan'daki Lenin dağına tırmanışa geçecek.
Lenin - 28.6.2017
Putin, Rusya Tarihinin En Önemli İkinci İsmi Oldu
Rusya devriminin lideri Vladimir Lenin ise yüzde 32 ile 3.
Lenin - 17.6.2017
Kolombiya'da Eln Saldırısı: 1 Asker Öldü
Ekvador'un yeni Devlet Başkanı Lenin Moreno'nun da destekleyeceklerini açıkladığı görüşmelerin ikinci turu, bu ülkenin başkenti Quito'da 17 Mayıs'ta başlamıştı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Lenin Haberleri | Lenin Kimdir - Haberler - Sayfa 5 - Lenin haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Lenin kimdir, hayatı ve biyografisi. Ekvador'da Kaçırılan Gazetecilerin Öldürüldüğü Doğrulandı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24.10.2020 18:47:53. #1.14#
title