Lefkoşa: Türkiye'nin AB'ye Liman Teklifi

Lefkoşa: Türkiye'nin AB'ye Liman Teklifi

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (Gkry) Başkanı Tasos Papadoulos, Türkiye'nin Bir Havalimanı ve Bir Limanını Rum Yönetimine Açma Önerisini Yazılı Olarak Sunması Halinde, Güney Kıbrıs'ın AB Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısından Çıkan Sonuçların Yeniden Müzakere Edilmesine İtiraz Etmeyeceğini Söyledi.

Lefkoşa: Türkiye'nin AB'ye Liman Teklifi

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Başkanı Tasos Papadoulos, Türkiye'nin bir havalimanı ve bir limanını Rum yönetimine açma önerisini yazılı olarak sunması halinde, Güney Kıbrıs'ın AB Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısından çıkan sonuçların yeniden müzakere edilmesine itiraz etmeyeceğini söyledi.

Rum radyosunun haberine göre, Papadopulos Brüksel'e hareketinden önce Larnaka Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, "Öneri yazılı olarak sunulursa, Kıbrıs Cumhuriyeti de, AB Dışişleri Bakanları Konseyi'nde daha önce kabul görmeyen kendi önerilerini yeniden sunacak" dedi. AB Dışişleri Bakanları Konsey toplantısından çıkan kararların değiştirilip değiştirilemeyeceğinin sorulmasına karşılık Papadopulos, "Teorik olarak mümkündür, ancak Dışişleri Bakanları'nın oybirliğiyle aldığı bir karar Devlet Başkanları Konseyi'nde nadir olarak tersine çevrilir. Görüşme yapılıp yapılmayacağıysa, her üye ülkenin karar vereceği veya başkanlığın müsaade edeceği bir konudur" şeklinde cevap verdi. AB dönem başkanlığının diğer ülkelerle, Güney Kıbrıs'a vetoları kaldırması için baskı yaptığı yolundaki bilgilerin doğruluğunun sorulması üzerine Papadopulos, AB Dışişleri Bakanları kararının, "Başlıkların açılması veya kapanması kararları hükümetler arası düzeyde alınır. Üye devletlerin, 'açılmayacak başlık sayısı 8'dir' şeklinde bir anlaşması olması, her bir ülkenin başka başlıkların açılmasına itiraz etme haklarını ellerinden almıyor, ancak itirazlar teknik meselelere dayanmalı, kriterlerle ilgili olmalı. Bütün başlıkların bloke edilmesi politikasının izlenmesi doğru politika olmazdı" diye cevapladı.

Türkiye'nin, Rum yönetiminin uluslararası örgütlere katılımını bloke ediyor olması ışığında, önümüzdeki günlerde Türkiye'nin başlıklarının açılmasına ilişkin çaba harcanması durumunda Rum yönetiminin Türkiye'nin bundan sonraki başlığının açılmasını bloke edip etmeyeceğinin sorulmasına karşılık Papadopulos, "Hangi başlık olacağına bağlı. İstatistik başlığı gibi, Avrupa normlarına ilişkin hiçbir içeriği olmayan başlıklar da var" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA